FINN MENTORS OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 399 t€ ja liikevoitto 237 t€; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 292 t€ ja tuloverot 59 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 399 t€ | 477 t€ | 523 t€ | 623 t€ | 364 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,5 % | -8,8 % | -16,0 % | 71,2 % | – |
| Käyttökate | 237 t€ | 290 t€ | 334 t€ | 404 t€ | 203 t€ |
| Käyttökate-% | 59,5 % | 60,7 % | 63,8 % | 64,8 % | 55,7 % |
| Liikevoitto | 237 t€ | 290 t€ | 334 t€ | 404 t€ | 202 t€ |
| Liikevoitto-% | 59,5 % | 60,7 % | 63,8 % | 64,8 % | 55,6 % |
| Tilikauden tulos | 191 t€ | 233 t€ | 266 t€ | 323 t€ | 161 t€ |
| Henkilöstökulut | -57 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 53 t€ | 49 t€ |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 99,6 % | 98,1 % | 94,5 % | 97,9 % |
| Quick ratio | 6509,38 | 245,32 | 18,52 | 6,92 | 17,03 |
| Current ratio | 6509,38 | 245,32 | 18,52 | 6,92 | 17,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,1 % | 1,1 % | 4,8 % | 10,3 % | 5,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,8 % | 16,4 % | 20,6 % | 29,0 % | 18,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 879 t€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 860 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 164 t€ | 167 t€ | 411 t€ | 389 t€ | 258 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 399 t€ | 477 t€ | 523 t€ | 623 t€ | 364 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -52 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -49 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 54 € | -111 € | -95 € | -127 € | -170 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | -136 t€ | -133 t€ | -166 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 237 t€ | 290 t€ | 334 t€ | 404 t€ | 202 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 436 € | 2 598 € | 1 639 € | 606 € | -53 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 241 t€ | 292 t€ | 336 t€ | 404 t€ | 202 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -59 t€ | -69 t€ | -81 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 191 t€ | 233 t€ | 266 t€ | 323 t€ | 161 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 192 t€ | 192 t€ | 854 t€ | 734 t€ | 560 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 59 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 164 t€ | 167 t€ | 411 t€ | 389 t€ | 258 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 463 t€ | 445 t€ | 319 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 879 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 860 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 201 € | 5 031 € | 25 t€ | 64 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 201 € | 5 031 € | 25 t€ | 64 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 399 t€ | 477 t€ | 523 t€ | 623 t€ | 364 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -52 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -49 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 54 € | -111 € | -95 € | -127 € | -170 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | -136 t€ | -133 t€ | -166 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 237 t€ | 290 t€ | 334 t€ | 404 t€ | 202 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3 436 € | 2 598 € | 1 639 € | 606 € | -53 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 241 t€ | 292 t€ | 336 t€ | 404 t€ | 202 t€ |
| Tuloverot | 49 t€ | -59 t€ | -69 t€ | -81 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 191 t€ | 233 t€ | 266 t€ | 323 t€ | 161 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 192 t€ | 192 t€ | 854 t€ | 734 t€ | 560 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 59 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 164 t€ | 167 t€ | 411 t€ | 389 t€ | 258 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 463 t€ | 445 t€ | 319 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 879 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 860 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 201 € | 5 031 € | 25 t€ | 64 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 201 € | 5 031 € | 25 t€ | 64 t€ | 19 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä | 0 € | -40 € | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 192 t€ | 192 t€ | 853 t€ | 733 t€ | 559 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 54 € | -72 € | -95 € | -127 € | -170 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 35 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 60 t€ |
| Eläkekulut | 19 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Muut arvopaperit | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 191 t€ | 233 t€ | 266 t€ | 323 t€ | 161 t€ |
| Poikkeama esittämistapaan liittyen | – | 0 € | 1 335 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 404 € | -1 763 € | -98 € | -8 € | -104 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 192 t€ | 192 t€ | 853 t€ | 733 t€ | 559 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 59 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 61 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 879 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 36 t€ | -33 t€ | -37 t€ | -35 t€ | -31 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 691 € | -1 119 € | -1 346 € | -1 312 € | -1 354 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 161 € | 215 € | 286 € | 382 € | 509 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 1 112 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 25 t€ | 63 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 937 € | 0 € | 15 € | 0 € | 34 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 840 € | 4 360 € | 402 € | 614 € | 51 € |
| Rahoitusarvopaperit | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 201 € | 3 919 € | 47 € | 1 596 € | 735 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 420 € | 24 t€ | 4 099 € | 60 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 161 € | 215 € | 286 € | 382 € | 509 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 789 t€ | 696 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 3 067 € | 0 € | 4 576 € | 0 € | 362 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna FINN MENTORS OY kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 16-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta