Heinäaho Service Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 339 t€; omavaraisuusaste 51,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 566 t€ ja tuloverot 115 t€.
Kuopio: 22 uutta yritystä 30 päivässä
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -11,9 % | 22,4 % | – |
| Bruttotulos | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate | 94 t€ | 748 t€ | 511 t€ |
| Liikevoitto | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Tilikauden tulos | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Henkilöstökulut | -395 t€ | 399 t€ | 368 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,4 % | 40,4 % | 58,5 % |
| Quick ratio | 1,03 | 1,01 | 1,96 |
| Current ratio | 1,03 | 1,01 | 1,97 |
| Oman pääoman tuotto | 34,5 % | 81,9 % | 41,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 395 t€ | -399 t€ | -368 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 157 t€ | -143 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 739 € | -8 337 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 335 t€ | 566 t€ | 315 t€ |
| Tuloverot | 68 t€ | -113 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 821 t€ | 614 t€ | 639 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 4 238 € |
| Saamiset | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 687 t€ | 753 t€ | 664 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 68 t€ | 73 t€ | 204 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 665 t€ | 742 t€ | 337 t€ |
| Vieras pääoma | 732 t€ | 814 t€ | 541 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 395 t€ | -399 t€ | -368 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 157 t€ | -143 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 739 € | -8 337 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 335 t€ | 566 t€ | 315 t€ |
| Tuloverot | 68 t€ | -113 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 821 t€ | 614 t€ | 639 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 4 238 € |
| Saamiset | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 687 t€ | 753 t€ | 664 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 68 t€ | 73 t€ | 204 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 665 t€ | 742 t€ | 337 t€ |
| Vieras pääoma | 732 t€ | 814 t€ | 541 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 65 t€ | 70 t€ | 75 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 4 238 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 16 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 338 t€ | 424 t€ | 105 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 408 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 129 € | 54 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 211 t€ | 134 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 347 t€ | 358 t€ | 375 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 100 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 t€ | -8 337 € | -11 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 817 t€ | 608 t€ | 631 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 327 t€ | -322 t€ | -295 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 116 t€ | 184 t€ | 53 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 68 t€ | 73 t€ | 141 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 9 780 € | 0 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -17 t€ | -19 t€ |
| Koneet ja kalusto | 713 t€ | 499 t€ | 531 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 39 t€ | 39 t€ | 25 t€ |
| Eläkekulut | 58 t€ | -60 t€ | -54 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | 0 € | 63 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Heinäaho Service Oy kuuluu toimialaluokassa yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto ylimpään 10 %:iin (206 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€, 19-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.