Heinäaho Service Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 339 t€; soliditet 51,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 566 t€ och inkomstskatterna 115 t€.
Kuopio: 21 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -11,9 % | 22,4 % | – |
| Bruttoresultat | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Rörelsebidrag | 94 t€ | 748 t€ | 511 t€ |
| Rörelseresultat | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Personalkostnader | -395 t€ | 399 t€ | 368 t€ |
| Soliditet | 51,4 % | 40,4 % | 58,5 % |
| Kassalikviditet | 1,03 | 1,01 | 1,96 |
| Current ratio | 1,03 | 1,01 | 1,97 |
| Avkastning på eget kapital | 34,5 % | 81,9 % | 41,3 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Kassa och bank | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Personalkostnader | 395 t€ | -399 t€ | -368 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 157 t€ | -143 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 739 € | -8 337 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 335 t€ | 566 t€ | 315 t€ |
| Inkomstskatt | 68 t€ | -113 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 821 t€ | 614 t€ | 639 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 4 238 € |
| Fordringar | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Kassa och bank | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
| Rörliga aktiva | 687 t€ | 753 t€ | 664 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 68 t€ | 73 t€ | 204 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 665 t€ | 742 t€ | 337 t€ |
| Främmande kapital | 732 t€ | 814 t€ | 541 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Personalkostnader | 395 t€ | -399 t€ | -368 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 157 t€ | -143 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 339 t€ | 574 t€ | 326 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 739 € | -8 337 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 335 t€ | 566 t€ | 315 t€ |
| Inkomstskatt | 68 t€ | -113 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Bestående aktiva | 821 t€ | 614 t€ | 639 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 4 238 € |
| Fordringar | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Kassa och bank | 321 t€ | 326 t€ | 220 t€ |
| Rörliga aktiva | 687 t€ | 753 t€ | 664 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 776 t€ | 553 t€ | 763 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 68 t€ | 73 t€ | 204 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 665 t€ | 742 t€ | 337 t€ |
| Främmande kapital | 732 t€ | 814 t€ | 541 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 65 t€ | 70 t€ | 75 t€ |
| Immateriella tillgångar | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 100 t€ | 100 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 267 t€ | 453 t€ | 315 t€ |
| Maskiner och inventarier | 713 t€ | 499 t€ | 531 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 68 t€ | 73 t€ | 141 t€ |
| Pensionskostnader | 58 t€ | -60 t€ | -54 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 211 t€ | 134 t€ | 178 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 129 € | 54 t€ | 54 t€ |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 4 238 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 116 t€ | 184 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 347 t€ | 358 t€ | 375 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | -8 337 € | -11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 338 t€ | 424 t€ | 105 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 366 t€ | 427 t€ | 440 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 16 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 408 t€ | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 39 t€ | 39 t€ | 25 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 245 t€ | -174 t€ | -185 t€ |
| Materiella tillgångar | 817 t€ | 608 t€ | 631 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 63 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 9 780 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -17 t€ | -19 t€ |
| Löner och arvoden | 327 t€ | -322 t€ | -295 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Heinäaho Service Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen reparation av maskiner för allmänt bruk (206 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.