HSV Autohuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 65 t€; omavaraisuusaste 28,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 767 € ja tuloverot 1 153 €.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,7 % | 7,4 % | -7,0 % | 16,4 % | 40,5 % | – |
| Käyttökate | 25 t€ | 104 t€ | 53 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 67 t€ |
| Käyttökate-% | 2,2 % | 9,2 % | 5,1 % | 10,7 % | 11,2 % | 9,7 % |
| Liikevoitto | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,8 % | 5,1 % | -1,3 % | 6,3 % | 7,1 % | 4,3 % |
| Tilikauden tulos | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Henkilöstökulut | -424 t€ | 463 t€ | 426 t€ | 405 t€ | 300 t€ | 231 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,6 % | 22,1 % | 15,7 % | 26,3 % | 22,3 % | 16,8 % |
| Quick ratio | 0,27 | 0,30 | 0,33 | 0,54 | 0,53 | 0,56 |
| Current ratio | 0,39 | 0,43 | 0,48 | 0,62 | 0,62 | 0,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 29,6 % | 34,4 % | 46,1 % | 35,9 % | 39,0 % | 58,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,7 % | 32,1 % | -35,7 % | 32,5 % | 42,3 % | 17,3 % |
| Taseen loppusumma | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Oma pääoma | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 7 909 € | 721 € | 8 635 € |
| Materiaalit ja palvelut | 385 t€ | -366 t€ | -372 t€ | -421 t€ | -386 t€ | -277 t€ |
| Henkilöstökulut | 424 t€ | -463 t€ | -426 t€ | -405 t€ | -300 t€ | -231 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 241 t€ | -218 t€ | -219 t€ | -189 t€ | -176 t€ | -123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 36 t€ | -32 t€ | 59 t€ | 57 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | -1 157 € | 0 € | -12 t€ | -12 t€ | -3 588 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 394 t€ | 419 t€ | 488 t€ | 451 t€ | 401 t€ | 399 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 76 t€ | 79 t€ | 86 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 89 t€ |
| Vastaavaa | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 194 t€ | 182 t€ | 179 t€ | 162 t€ | 138 t€ | 140 t€ |
| Vieras pääoma | 336 t€ | 388 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 378 t€ | 406 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 7 909 € | 721 € | 8 635 € |
| Materiaalit ja palvelut | 385 t€ | -366 t€ | -372 t€ | -421 t€ | -386 t€ | -277 t€ |
| Henkilöstökulut | 424 t€ | -463 t€ | -426 t€ | -405 t€ | -300 t€ | -231 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 241 t€ | -218 t€ | -219 t€ | -189 t€ | -176 t€ | -123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 36 t€ | -32 t€ | 59 t€ | 57 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 10 t€ | -1 157 € | 0 € | -12 t€ | -12 t€ | -3 588 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 394 t€ | 419 t€ | 488 t€ | 451 t€ | 401 t€ | 399 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 76 t€ | 79 t€ | 86 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 89 t€ |
| Vastaavaa | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 194 t€ | 182 t€ | 179 t€ | 162 t€ | 138 t€ | 140 t€ |
| Vieras pääoma | 336 t€ | 388 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 378 t€ | 406 t€ |
| Sijoitukset | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 17 t€ | 10 t€ | 8 998 € | 7 460 € | 8 549 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 41 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 43 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 51 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 78 t€ | 51 t€ | 90 t€ | 55 t€ | 16 t€ | 8 261 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 340 € | 9 067 € | 4 648 € | 15 t€ | 9 480 € | 3 581 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 36 t€ | 38 t€ | 46 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 10 t€ | 31 t€ | 22 t€ | 29 t€ | 21 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 14 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 41 t€ | 44 t€ | 57 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 370 t€ | -358 t€ | -382 t€ | -418 t€ | -386 t€ | -267 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 97 t€ | 113 t€ | 175 t€ | 129 t€ | 101 t€ | 93 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 346 t€ | -396 t€ | -363 t€ | -339 t€ | -259 t€ | -195 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 71 t€ | 70 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 43 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 51 t€ |
| Vastattavaa | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 200 € | 300 € | 300 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 107 € | 140 € | 23 € | 23 € | 34 € | 11 € |
| Muut henkilösivukulut | 18 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -5 784 € | -8 304 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Koneet ja kalusto | 97 t€ | 113 t€ | 175 t€ | 129 t€ | 101 t€ | 93 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | -6 026 € | -4 630 € | -4 026 € | -1 997 € | -5 153 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 47 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 37 t€ | 41 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 210 € | -1 690 € | 14 t€ | 360 € | 1 920 € | -4 980 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | – | 0 € | 700 € |
| Eläkekulut | 60 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -49 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna HSV Autohuolto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.