HSV Autohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 65 t€; soliditet 28,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 767 € och inkomstskatterna 1 153 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,7 % | 7,4 % | -7,0 % | 16,4 % | 40,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 25 t€ | 104 t€ | 53 t€ | 121 t€ | 108 t€ | 67 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,2 % | 9,2 % | 5,1 % | 10,7 % | 11,2 % | 9,7 % |
| Rörelseresultat | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 5,1 % | -1,3 % | 6,3 % | 7,1 % | 4,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -424 t€ | 463 t€ | 426 t€ | 405 t€ | 300 t€ | 231 t€ |
| Soliditet | 28,6 % | 22,1 % | 15,7 % | 26,3 % | 22,3 % | 16,8 % |
| Kassalikviditet | 0,27 | 0,30 | 0,33 | 0,54 | 0,53 | 0,56 |
| Current ratio | 0,39 | 0,43 | 0,48 | 0,62 | 0,62 | 0,63 |
| Relativ skuldsättning | 29,6 % | 34,4 % | 46,1 % | 35,9 % | 39,0 % | 58,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 32,1 % | -35,7 % | 32,5 % | 42,3 % | 17,3 % |
| Balansomslutning | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Eget kapital | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 7 909 € | 721 € | 8 635 € |
| Material och tjänster | 385 t€ | -366 t€ | -372 t€ | -421 t€ | -386 t€ | -277 t€ |
| Personalkostnader | 424 t€ | -463 t€ | -426 t€ | -405 t€ | -300 t€ | -231 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 241 t€ | -218 t€ | -219 t€ | -189 t€ | -176 t€ | -123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 36 t€ | -32 t€ | 59 t€ | 57 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -1 157 € | 0 € | -12 t€ | -12 t€ | -3 588 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 394 t€ | 419 t€ | 488 t€ | 451 t€ | 401 t€ | 399 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
| Rörliga aktiva | 76 t€ | 79 t€ | 86 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 89 t€ |
| Aktiva | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 194 t€ | 182 t€ | 179 t€ | 162 t€ | 138 t€ | 140 t€ |
| Främmande kapital | 336 t€ | 388 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 378 t€ | 406 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 969 t€ | 689 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 7 909 € | 721 € | 8 635 € |
| Material och tjänster | 385 t€ | -366 t€ | -372 t€ | -421 t€ | -386 t€ | -277 t€ |
| Personalkostnader | 424 t€ | -463 t€ | -426 t€ | -405 t€ | -300 t€ | -231 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 241 t€ | -218 t€ | -219 t€ | -189 t€ | -176 t€ | -123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 65 t€ | 58 t€ | -14 t€ | 71 t€ | 69 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 36 t€ | -32 t€ | 59 t€ | 57 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -1 157 € | 0 € | -12 t€ | -12 t€ | -3 588 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 394 t€ | 419 t€ | 488 t€ | 451 t€ | 401 t€ | 399 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
| Rörliga aktiva | 76 t€ | 79 t€ | 86 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 89 t€ |
| Aktiva | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 135 t€ | 110 t€ | 90 t€ | 145 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 194 t€ | 182 t€ | 179 t€ | 162 t€ | 138 t€ | 140 t€ |
| Främmande kapital | 336 t€ | 388 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 378 t€ | 406 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ | 245 t€ |
| Immateriella tillgångar | 43 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 51 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 14 t€ | 21 t€ | 30 t€ | 41 t€ | 44 t€ | 57 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 40 t€ | 35 t€ | -32 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 14 t€ |
| Maskiner och inventarier | 97 t€ | 113 t€ | 175 t€ | 129 t€ | 101 t€ | 93 t€ |
| Pensionskostnader | 60 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -49 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 200 € | 300 € | 300 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 36 t€ | 38 t€ | 46 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 340 € | 9 067 € | 4 648 € | 15 t€ | 9 480 € | 3 581 € |
| Passiva | 470 t€ | 498 t€ | 574 t€ | 550 t€ | 486 t€ | 488 t€ |
| Material och förnödenheter | 24 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 71 t€ | 70 t€ | 63 t€ | 58 t€ | 38 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 10 t€ | 31 t€ | 22 t€ | 29 t€ | 21 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 47 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 37 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 37 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 17 t€ | 10 t€ | 8 998 € | 7 460 € | 8 549 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 78 t€ | 51 t€ | 90 t€ | 55 t€ | 16 t€ | 8 261 € |
| Placeringar | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 210 € | -1 690 € | 14 t€ | 360 € | 1 920 € | -4 980 € |
| Avskrivningar enligt plan | 41 t€ | -46 t€ | -67 t€ | -49 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Materiella tillgångar | 97 t€ | 113 t€ | 175 t€ | 129 t€ | 101 t€ | 93 t€ |
| Köp av tjänster | 15 t€ | -6 026 € | -4 630 € | -4 026 € | -1 997 € | -5 153 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 141 t€ | 206 t€ | 305 t€ | 243 t€ | 239 t€ | 266 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | – | 0 € | 700 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 370 t€ | -358 t€ | -382 t€ | -418 t€ | -386 t€ | -267 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 107 € | 140 € | 23 € | 23 € | 34 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -5 784 € | -8 304 € |
| Löner och arvoden | 346 t€ | -396 t€ | -363 t€ | -339 t€ | -259 t€ | -195 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 43 t€ | 51 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 51 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör HSV Autohuolto Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.