Autopesula Janhonen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 191 t€ ja liikevoitto -14 t€; omavaraisuusaste 81,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 436 € ja tuloverot 287 €.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,4 % | -8,8 % | 1,0 % | -13,4 % | – |
| Käyttökate | -14 t€ | 1 539 € | 4 872 € | -1 482 € | 32 t€ |
| Käyttökate-% | -7,4 % | 0,7 % | 2,1 % | -0,6 % | 11,8 % |
| Liikevoitto | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Liikevoitto-% | -7,4 % | 0,7 % | 2,0 % | -0,7 % | 11,8 % |
| Tilikauden tulos | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Henkilöstökulut | -159 t€ | 165 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 183 t€ |
| Omavaraisuusaste | 81,0 % | 77,0 % | 76,4 % | 73,1 % | 69,0 % |
| Quick ratio | 4,65 | 4,00 | 3,94 | 3,50 | 3,05 |
| Current ratio | 5,23 | 4,34 | 4,21 | 3,70 | 3,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,8 % | 9,0 % | 9,1 % | 10,3 % | 11,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -30,0 % | 1,6 % | 5,6 % | -3,6 % | 36,5 % |
| Taseen loppusumma | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Oma pääoma | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 159 t€ | -165 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 33 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 110 € | -151 € | -349 € | -737 € | -862 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | 1 293 € | 4 396 € | -2 389 € | 31 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -287 € | -484 € | 0 € | -6 209 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Vaihto-omaisuus | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Saamiset | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 84 t€ | 90 t€ | 89 t€ | 98 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 159 t€ | -165 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -183 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 33 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 110 € | -151 € | -349 € | -737 € | -862 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -14 t€ | 1 293 € | 4 396 € | -2 389 € | 31 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -287 € | -484 € | 0 € | -6 209 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Vaihto-omaisuus | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Saamiset | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 84 t€ | 90 t€ | 89 t€ | 98 t€ |
| Vastaavaa | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Koneet ja kalusto | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Eläkekulut | 19 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 16 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 071 € | 2 605 € | 827 € | 3 906 € | 3 251 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 920 € | 588 € | 6 067 € | 1 357 € | 2 141 € |
| Vastattavaa | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 405 € | 6 034 € | 9 778 € | 6 102 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 992 € | 9 407 € | 12 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 110 € | -157 € | -407 € | -738 € | -863 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 593 € | 11 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 362 € | 357 € | 361 € | 66 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 59 t€ | 61 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 41 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 50 € | 609 € | 1 191 € | -110 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Palvelujen ostot | – | – | – | 0 € | -819 € |
| Ostot tilikauden aikana | 13 t€ | -15 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 6 € | 58 € | 0 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 7 518 € | -9 420 € | -7 736 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 132 t€ | -138 t€ | -157 t€ | -158 t€ | -158 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autopesula Janhonen Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.