Autopesula Janhonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 191 t€ och rörelseresultatet -14 t€; soliditet 81,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 436 € och inkomstskatterna 287 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,4 % | -8,8 % | 1,0 % | -13,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -14 t€ | 1 539 € | 4 872 € | -1 482 € | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | -7,4 % | 0,7 % | 2,1 % | -0,6 % | 11,8 % |
| Rörelseresultat | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | -7,4 % | 0,7 % | 2,0 % | -0,7 % | 11,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Personalkostnader | -159 t€ | 165 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 183 t€ |
| Soliditet | 81,0 % | 77,0 % | 76,4 % | 73,1 % | 69,0 % |
| Kassalikviditet | 4,65 | 4,00 | 3,94 | 3,50 | 3,05 |
| Current ratio | 5,23 | 4,34 | 4,21 | 3,70 | 3,20 |
| Relativ skuldsättning | 5,8 % | 9,0 % | 9,1 % | 10,3 % | 11,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -30,0 % | 1,6 % | 5,6 % | -3,6 % | 36,5 % |
| Balansomslutning | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Eget kapital | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Kassa och bank | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Material och tjänster | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 159 t€ | -165 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 110 € | -151 € | -349 € | -737 € | -862 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -14 t€ | 1 293 € | 4 396 € | -2 389 € | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -287 € | -484 € | 0 € | -6 209 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Omsättningstillgångar | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Fordringar | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 58 t€ | 84 t€ | 90 t€ | 89 t€ | 98 t€ |
| Aktiva | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 191 t€ | 215 t€ | 236 t€ | 234 t€ | 270 t€ |
| Material och tjänster | 14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 159 t€ | -165 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -183 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -14 t€ | 1 444 € | 4 745 € | -1 651 € | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 110 € | -151 € | -349 € | -737 € | -862 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -14 t€ | 1 293 € | 4 396 € | -2 389 € | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -287 € | -484 € | 0 € | -6 209 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Omsättningstillgångar | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Fordringar | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 25 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 58 t€ | 84 t€ | 90 t€ | 89 t€ | 98 t€ |
| Aktiva | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 47 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -14 t€ | 1 006 € | 3 912 € | -2 389 € | 25 t€ |
| Maskiner och inventarier | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 16 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 071 € | 2 605 € | 827 € | 3 906 € | 3 251 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 920 € | 588 € | 6 067 € | 1 357 € | 2 141 € |
| Passiva | 58 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 90 t€ | 98 t€ |
| Material och förnödenheter | 6 410 € | 6 460 € | 5 851 € | 4 660 € | 4 770 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 405 € | 6 034 € | 9 778 € | 6 102 € | 13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 992 € | 9 407 € | 12 t€ | 16 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 110 € | -157 € | -407 € | -738 € | -863 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 593 € | 11 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 362 € | 357 € | 361 € | 66 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 59 t€ | 61 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 41 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 50 € | 609 € | 1 191 € | -110 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 71 € | -95 € | -127 € | -169 € | -186 € |
| Materiella tillgångar | 214 € | 286 € | 381 € | 508 € | 557 € |
| Köp av tjänster | – | – | – | 0 € | -819 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 13 t€ | -15 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 6 € | 58 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 518 € | -9 420 € | -7 736 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Löner och arvoden | 132 t€ | -138 t€ | -157 t€ | -158 t€ | -158 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autopesula Janhonen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.