Kiinteistö Oy Kouvolan Archium on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 291 t€ ja liikevoitto 182 t€; omavaraisuusaste 38,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 130 t€ ja tuloverot 27 t€.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,7 % | 11,6 % | – |
| Käyttökate | 102 t€ | 252 t€ | 228 t€ |
| Käyttökate-% | 35,0 % | 88,1 % | 89,2 % |
| Liikevoitto | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Liikevoitto-% | 62,6 % | 58,0 % | 53,0 % |
| Tilikauden tulos | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,2 % | 25,7 % | 16,2 % |
| Quick ratio | 0,04 | 0,06 | 0,08 |
| Current ratio | 0,04 | 0,06 | 0,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 245,8 % | 322,6 % | 435,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,7 % | 32,6 % | 35,2 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -34 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 153 t€ | 130 t€ | 95 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 487 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 560 t€ | 754 t€ | 948 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 155 t€ | 168 t€ | 168 t€ |
| Vieras pääoma | 715 t€ | 922 t€ | 1,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -34 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 153 t€ | 130 t€ | 95 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 487 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 560 t€ | 754 t€ | 948 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 155 t€ | 168 t€ | 168 t€ |
| Vieras pääoma | 715 t€ | 922 t€ | 1,1 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 17 t€ | -19 t€ | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 113 € | 113 € | 112 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 662 € | 6 013 € | 1 076 € |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 034 € | 1 435 € | 1 864 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 94 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 317 t€ | 213 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 094 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 368 t€ | 469 t€ | 555 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 192 t€ | 285 t€ | 393 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 137 € | 19 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Kouvolan Archium kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 6,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.