Kiinteistö Oy Kouvolan Archium är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 291 t€ och rörelseresultatet 182 t€; soliditet 38,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 130 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,7 % | 11,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 102 t€ | 252 t€ | 228 t€ |
| Rörelsebidrag % | 35,0 % | 88,1 % | 89,2 % |
| Rörelseresultat | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Rörelsemarginal | 62,6 % | 58,0 % | 53,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Soliditet | 38,2 % | 25,7 % | 16,2 % |
| Kassalikviditet | 0,04 | 0,06 | 0,08 |
| Current ratio | 0,04 | 0,06 | 0,08 |
| Relativ skuldsättning | 245,8 % | 322,6 % | 435,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,7 % | 32,6 % | 35,2 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Kassa och bank | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -34 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 153 t€ | 130 t€ | 95 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Kassa och bank | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 487 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 560 t€ | 754 t€ | 948 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 155 t€ | 168 t€ | 168 t€ |
| Främmande kapital | 715 t€ | 922 t€ | 1,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 286 t€ | 256 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -34 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 182 t€ | 166 t€ | 136 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 153 t€ | 130 t€ | 95 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Kassa och bank | 2 825 € | 3 001 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 487 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 442 t€ | 320 t€ | 215 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 560 t€ | 754 t€ | 948 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 155 t€ | 168 t€ | 168 t€ |
| Främmande kapital | 715 t€ | 922 t€ | 1,1 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 094 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 317 t€ | 213 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 662 € | 6 013 € | 1 076 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 113 € | 113 € | 112 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 122 t€ | 104 t€ | 76 t€ |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | 368 t€ | 469 t€ | 555 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 662 € | 7 107 € | 1 076 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 034 € | 1 435 € | 1 864 € |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 137 € | 19 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 192 t€ | 285 t€ | 393 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 80 t€ | -86 t€ | -93 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 17 t€ | -19 t€ | -21 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 94 t€ | 107 t€ | 107 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Kouvolan Archium till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 6,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.