Helsingin Hieronta-Akatemia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 483 t€ ja liikevoitto 56 t€; omavaraisuusaste 50,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 57 t€ ja tuloverot 11 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 944 € vuosina 2023–2026; suurin ostaja on Maanmittauslaitos (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 37,6 % | 51,9 % | 21,9 % | – |
| Käyttökate | 53 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 15 t€ |
| Käyttökate-% | 10,9 % | 18,8 % | 21,2 % | 7,8 % |
| Liikevoitto | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Liikevoitto-% | 11,6 % | 16,0 % | 16,9 % | 2,3 % |
| Tilikauden tulos | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Henkilöstökulut | -134 t€ | 58 t€ | 10 t€ | 70 t€ |
| Omavaraisuusaste | 50,1 % | 71,6 % | 79,0 % | 66,1 % |
| Quick ratio | 1,62 | 2,52 | 3,04 | 1,91 |
| Current ratio | 1,63 | 2,52 | 3,04 | 1,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,6 % | 7,0 % | 6,1 % | 11,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 93,5 % | 71,8 % | 68,7 % | 7,9 % |
| Taseen loppusumma | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Oma pääoma | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 170 € | 1 952 € | 2 109 € | 950 € |
| Materiaalit ja palvelut | 145 t€ | -122 t€ | -96 t€ | -45 t€ |
| Henkilöstökulut | 134 t€ | -58 t€ | -10 t€ | -70 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 148 t€ | -107 t€ | -78 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 655 € | -128 € | -1 241 € | -121 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 55 t€ | 56 t€ | 38 t€ | 4 236 € |
| Tuloverot | 12 t€ | -11 t€ | -1 097 € | -1 017 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 848 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 569 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 108 t€ | 100 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 170 € | 1 952 € | 2 109 € | 950 € |
| Materiaalit ja palvelut | 145 t€ | -122 t€ | -96 t€ | -45 t€ |
| Henkilöstökulut | 134 t€ | -58 t€ | -10 t€ | -70 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 148 t€ | -107 t€ | -78 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 655 € | -128 € | -1 241 € | -121 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 55 t€ | 56 t€ | 38 t€ | 4 236 € |
| Tuloverot | 12 t€ | -11 t€ | -1 097 € | -1 017 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 848 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 569 € | 0 € | – | – |
| Saamiset | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 108 t€ | 100 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Eläkekulut | – | – | 0 € | -14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 848 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 548 € | 15 t€ | 14 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 321 € | 8 421 € | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 21 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 216 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 154 € | 461 € | 0 € | 300 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 € | 3 € | 0 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 681 € | -130 € | -1 242 € | -121 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 21 t€ | 9 798 € | 3 324 € | 2 949 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 569 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 095 € | 15 t€ | 2 455 € | 1 017 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 736 € | -823 € | -153 € | -2 143 € |
| Ostot tilikauden aikana | 73 t€ | -59 t€ | -35 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 17 t€ | 6 633 € | 3 495 € | 5 067 € |
| Palvelujen ostot | 73 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -33 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 131 t€ | -57 t€ | -10 t€ | -53 t€ |
| Vastattavaa | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -569 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 20 t€ | 15 t€ | 6 304 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 4 848 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Helsingin Hieronta-Akatemia Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta ylimpään neljännekseen (632 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 5,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta