Helsingin Hieronta-Akatemia Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 483 t€ och rörelseresultatet 56 t€; soliditet 50,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 57 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Offentliga köpare köpte för 1 944 € av företaget åren 2023–2026; den största köparen är Maanmittauslaitos (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Förändring i omsättning | 37,6 % | 51,9 % | 21,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 53 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,9 % | 18,8 % | 21,2 % | 7,8 % |
| Rörelseresultat | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 16,0 % | 16,9 % | 2,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Personalkostnader | -134 t€ | 58 t€ | 10 t€ | 70 t€ |
| Soliditet | 50,1 % | 71,6 % | 79,0 % | 66,1 % |
| Kassalikviditet | 1,62 | 2,52 | 3,04 | 1,91 |
| Current ratio | 1,63 | 2,52 | 3,04 | 1,91 |
| Relativ skuldsättning | 9,6 % | 7,0 % | 6,1 % | 11,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 93,5 % | 71,8 % | 68,7 % | 7,9 % |
| Balansomslutning | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Eget kapital | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 170 € | 1 952 € | 2 109 € | 950 € |
| Material och tjänster | 145 t€ | -122 t€ | -96 t€ | -45 t€ |
| Personalkostnader | 134 t€ | -58 t€ | -10 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 148 t€ | -107 t€ | -78 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 655 € | -128 € | -1 241 € | -121 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 55 t€ | 56 t€ | 38 t€ | 4 236 € |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -11 t€ | -1 097 € | -1 017 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 848 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 569 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Kassa och bank | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 100 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 483 t€ | 351 t€ | 231 t€ | 190 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 170 € | 1 952 € | 2 109 € | 950 € |
| Material och tjänster | 145 t€ | -122 t€ | -96 t€ | -45 t€ |
| Personalkostnader | 134 t€ | -58 t€ | -10 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 148 t€ | -107 t€ | -78 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 56 t€ | 56 t€ | 39 t€ | 4 357 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 655 € | -128 € | -1 241 € | -121 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 55 t€ | 56 t€ | 38 t€ | 4 236 € |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -11 t€ | -1 097 € | -1 017 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Bestående aktiva | 4 848 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 569 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Kassa och bank | 70 t€ | 76 t€ | 38 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 100 t€ | 62 t€ | 40 t€ |
| Aktiva | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 47 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 9 798 € | 3 324 € | 2 949 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 154 € | 461 € | 0 € | 300 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 256 € | -10 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 20 t€ | 15 t€ | 6 304 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 548 € | 15 t€ | 14 t€ | 35 t€ |
| Passiva | 113 t€ | 102 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 25 € | 3 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 5 583 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 095 € | 15 t€ | 2 455 € | 1 017 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 73 t€ | -59 t€ | -35 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 216 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -569 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | – | – | 0 € | -14 t€ |
| Köp av tjänster | 73 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -33 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 848 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 321 € | 8 421 € | 17 t€ |
| Materiella tillgångar | 4 848 € | 0 € | – | – |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 1 640 € | 12 t€ | 22 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 736 € | -823 € | -153 € | -2 143 € |
| Löner och arvoden | 131 t€ | -57 t€ | -10 t€ | -53 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 17 t€ | 6 633 € | 3 495 € | 5 067 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 44 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 3 219 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 681 € | -130 € | -1 242 € | -121 € |
| Material och förnödenheter | 569 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Helsingin Hieronta-Akatemia Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig diverse utbildning som inte klassificerats på annat håll (632 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 5,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.