Lahden Ykköshuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 550 t€ ja liikevoitto 63 t€; omavaraisuusaste 32,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 70 t€ ja tuloverot 14 t€.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,8 % | -1,6 % | 8,6 % | 0,5 % | 0,3 % | – |
| Käyttökate | 24 t€ | 135 t€ | 171 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 74 t€ |
| Käyttökate-% | 4,4 % | 23,3 % | 29,1 % | 20,7 % | 19,8 % | 13,9 % |
| Liikevoitto | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,5 % | 15,5 % | 20,9 % | 11,6 % | 9,4 % | 2,7 % |
| Tilikauden tulos | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
| Henkilöstökulut | -229 t€ | 223 t€ | 216 t€ | 201 t€ | 202 t€ | 193 t€ |
| Omavaraisuusaste | 32,4 % | 28,6 % | 22,3 % | 14,0 % | 10,9 % | 8,4 % |
| Quick ratio | 1,14 | 1,15 | 1,13 | 0,89 | 0,69 | 0,51 |
| Current ratio | 1,20 | 1,22 | 1,21 | 0,98 | 0,79 | 0,69 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 94,1 % | 99,3 % | 112,4 % | 133,9 % | 143,3 % | 149,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,6 % | 24,4 % | 42,7 % | 29,0 % | 24,7 % | 7,7 % |
| Taseen loppusumma | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 57 t€ | 64 t€ | 65 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 22 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -197 t€ | -194 t€ | -207 t€ | -201 t€ | -198 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | -223 t€ | -216 t€ | -201 t€ | -202 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | -87 t€ | -72 t€ | -81 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 45 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 43 t€ | 29 t€ | 7 336 € |
| Tuloverot | 9 070 € | -14 t€ | -20 t€ | -8 530 € | -5 836 € | -1 623 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 155 t€ | 154 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 106 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 130 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 517 t€ | 573 t€ | 659 t€ | 723 t€ | 770 t€ | 802 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 57 t€ | 64 t€ | 65 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 22 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -197 t€ | -194 t€ | -207 t€ | -201 t€ | -198 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | -223 t€ | -216 t€ | -201 t€ | -202 t€ | -193 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | -87 t€ | -72 t€ | -81 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 45 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 43 t€ | 29 t€ | 7 336 € |
| Tuloverot | 9 070 € | -14 t€ | -20 t€ | -8 530 € | -5 836 € | -1 623 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
| Pysyvät vastaavat | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 155 t€ | 154 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 106 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 130 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 517 t€ | 573 t€ | 659 t€ | 723 t€ | 770 t€ | 802 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 383 t€ | 412 t€ | 443 t€ | 476 t€ | 512 t€ | 551 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 5 713 € |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 40 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Eläkekulut | 32 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 19 t€ | 8 365 € | 13 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 548 € | 900 € | 0 € | 579 € | 1 843 € | 4 722 € |
| Vastattavaa | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 30 t€ | 29 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 832 € | 13 t€ | 12 t€ | 11 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 61 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 60 t€ | 67 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 192 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 64 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 912 € | -691 € | -2 336 € | -1 475 € | -7 226 € | 1 385 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Palvelujen ostot | 12 t€ | -9 155 € | -11 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 175 t€ | -187 t€ | -181 t€ | -193 t€ | -182 t€ | -189 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 81 € | 53 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -8 923 € |
| Palkat ja palkkiot | 181 t€ | -178 t€ | -170 t€ | -159 t€ | -162 t€ | -156 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lahden Ykköshuolto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 3,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.