Lahden Ykköshuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 550 t€ och rörelseresultatet 63 t€; soliditet 32,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 70 t€ och inkomstskatterna 14 t€.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,8 % | -1,6 % | 8,6 % | 0,5 % | 0,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 24 t€ | 135 t€ | 171 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 74 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 23,3 % | 29,1 % | 20,7 % | 19,8 % | 13,9 % |
| Rörelseresultat | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,5 % | 15,5 % | 20,9 % | 11,6 % | 9,4 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
| Personalkostnader | -229 t€ | 223 t€ | 216 t€ | 201 t€ | 202 t€ | 193 t€ |
| Soliditet | 32,4 % | 28,6 % | 22,3 % | 14,0 % | 10,9 % | 8,4 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 1,15 | 1,13 | 0,89 | 0,69 | 0,51 |
| Current ratio | 1,20 | 1,22 | 1,21 | 0,98 | 0,79 | 0,69 |
| Relativ skuldsättning | 94,1 % | 99,3 % | 112,4 % | 133,9 % | 143,3 % | 149,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 24,4 % | 42,7 % | 29,0 % | 24,7 % | 7,7 % |
| Balansomslutning | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 57 t€ | 64 t€ | 65 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 189 t€ | -197 t€ | -194 t€ | -207 t€ | -201 t€ | -198 t€ |
| Personalkostnader | 229 t€ | -223 t€ | -216 t€ | -201 t€ | -202 t€ | -193 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 86 t€ | -87 t€ | -72 t€ | -81 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 43 t€ | 29 t€ | 7 336 € |
| Inkomstskatt | 9 070 € | -14 t€ | -20 t€ | -8 530 € | -5 836 € | -1 623 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
| Rörliga aktiva | 155 t€ | 154 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 106 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 130 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 517 t€ | 573 t€ | 659 t€ | 723 t€ | 770 t€ | 802 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 577 t€ | 587 t€ | 540 t€ | 537 t€ | 536 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 57 t€ | 64 t€ | 65 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 189 t€ | -197 t€ | -194 t€ | -207 t€ | -201 t€ | -198 t€ |
| Personalkostnader | 229 t€ | -223 t€ | -216 t€ | -201 t€ | -202 t€ | -193 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 86 t€ | -87 t€ | -72 t€ | -81 t€ | -87 t€ | -93 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 90 t€ | 123 t€ | 63 t€ | 51 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 43 t€ | 29 t€ | 7 336 € |
| Inkomstskatt | 9 070 € | -14 t€ | -20 t€ | -8 530 € | -5 836 € | -1 623 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 5 713 € |
| Bestående aktiva | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 130 t€ | 144 t€ | 105 t€ | 72 t€ | 38 t€ |
| Rörliga aktiva | 155 t€ | 154 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 106 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 248 t€ | 230 t€ | 189 t€ | 118 t€ | 95 t€ | 74 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 130 t€ | 126 t€ | 138 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 517 t€ | 573 t€ | 659 t€ | 723 t€ | 770 t€ | 802 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 383 t€ | 412 t€ | 443 t€ | 476 t€ | 512 t€ | 551 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 192 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 64 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 548 € | 900 € | 0 € | 579 € | 1 843 € | 4 722 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 8 365 € | 13 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 832 € | 13 t€ | 12 t€ | 11 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 175 t€ | -187 t€ | -181 t€ | -193 t€ | -182 t€ | -189 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 36 t€ | 56 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 5 713 € |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -6 993 € |
| Materiella tillgångar | 610 t€ | 649 t€ | 682 t€ | 711 t€ | 759 t€ | 795 t€ |
| Material och förnödenheter | 7 795 € | 9 707 € | 10 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Löner och arvoden | 181 t€ | -178 t€ | -170 t€ | -159 t€ | -162 t€ | -156 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 30 t€ | 29 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 765 t€ | 803 t€ | 849 t€ | 841 t€ | 864 t€ | 875 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 81 € | 53 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -8 923 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 388 t€ | 447 t€ | 521 t€ | 592 t€ | 637 t€ | 685 t€ |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 40 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 39 t€ | -45 t€ | -48 t€ | -49 t€ | -56 t€ | -60 t€ |
| Köp av tjänster | 12 t€ | -9 155 € | -11 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ | 195 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 61 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 60 t€ | 67 t€ | 65 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 912 € | -691 € | -2 336 € | -1 475 € | -7 226 € | 1 385 € |
| Pensionskostnader | 32 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lahden Ykköshuolto Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 3,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.