Kuljetusliike Ville Noiva Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,6 M€ ja liikevoitto 424 t€; omavaraisuusaste 65,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 447 t€ ja tuloverot 91 t€.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -36,9 % | 6,5 % | – |
| Käyttökate | 369 t€ | 796 t€ | 589 t€ |
| Käyttökate-% | 23,3 % | 31,8 % | 25,1 % |
| Liikevoitto | 424 t€ | 668 t€ | 423 t€ |
| Liikevoitto-% | 26,9 % | 26,7 % | 18,0 % |
| Tilikauden tulos | 340 t€ | 579 t€ | 362 t€ |
| Henkilöstökulut | -714 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Omavaraisuusaste | 65,8 % | 63,6 % | 86,1 % |
| Quick ratio | 1,49 | 1,71 | 3,50 |
| Current ratio | 1,49 | 1,71 | 3,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,2 % | 14,6 % | 14,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 50,3 % | 91,0 % | 16,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 676 t€ | 636 t€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 290 t€ | 299 t€ | 996 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 900 € | 149 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 290 t€ | -437 t€ | -447 t€ |
| Henkilöstökulut | 714 t€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -128 t€ | -167 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 99 t€ | -138 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 424 t€ | 668 t€ | 423 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 56 t€ | 29 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 424 t€ | 724 t€ | 451 t€ |
| Tuloverot | 85 t€ | -145 t€ | -89 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 579 t€ | 362 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 502 t€ | 376 t€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 235 t€ | 325 t€ | 214 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 290 t€ | 299 t€ | 996 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 525 t€ | 624 t€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 676 t€ | 636 t€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 351 t€ | 364 t€ | 346 t€ |
| Vieras pääoma | 351 t€ | 364 t€ | 346 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 900 € | 149 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 290 t€ | -437 t€ | -447 t€ |
| Henkilöstökulut | 714 t€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | -128 t€ | -167 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 99 t€ | -138 t€ | -140 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 424 t€ | 668 t€ | 423 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 56 t€ | 29 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 424 t€ | 724 t€ | 451 t€ |
| Tuloverot | 85 t€ | -145 t€ | -89 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 579 t€ | 362 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 502 t€ | 376 t€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 235 t€ | 325 t€ | 214 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 290 t€ | 299 t€ | 996 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 525 t€ | 624 t€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 676 t€ | 636 t€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 351 t€ | 364 t€ | 346 t€ |
| Vieras pääoma | 351 t€ | 364 t€ | 346 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | 0 € | 42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 340 t€ | 579 t€ | 362 t€ |
| Koneet ja kalusto | 502 t€ | 376 t€ | 479 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | 4 732 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | 0 € | 727 t€ |
| Eläkekulut | 116 t€ | -190 t€ | -179 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 44 t€ | 67 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 99 t€ | 80 t€ | 22 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 172 t€ | 187 t€ | 201 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 136 t€ | 245 t€ | 192 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 135 t€ | 110 t€ | 93 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 235 t€ | 325 t€ | 214 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 334 t€ | 55 t€ | 1,8 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | 0 € | 28 t€ |
| Sijoitukset | – | 0 € | 727 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 56 t€ | -128 t€ | -167 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 502 t€ | 376 t€ | 549 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 290 t€ | -437 t€ | -447 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 56 t€ | 24 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 22 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 576 t€ | -1,0 M€ | -985 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljetusliike Ville Noiva Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään 10 %:iin (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.