Pipeman Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hollola, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 111 t€ ja liikevoitto 6 283 €; omavaraisuusaste 63,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 702 € ja tuloverot 340 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,5 % | 30,1 % | -17,9 % | – |
| Käyttökate | 2 256 € | 12 t€ | 2 540 € | 9 186 € |
| Käyttökate-% | 2,0 % | 10,4 % | 2,9 % | 8,6 % |
| Liikevoitto | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Liikevoitto-% | 5,6 % | 8,6 % | 0,6 % | 6,0 % |
| Tilikauden tulos | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Henkilöstökulut | -40 t€ | 36 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 63,6 % | 68,1 % | 66,7 % | 58,4 % |
| Quick ratio | 2,81 | 2,02 | 1,09 | 0,86 |
| Current ratio | 3,31 | 2,40 | 1,78 | 1,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,6 % | 8,9 % | 7,0 % | 8,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,8 % | 43,0 % | 2,2 % | 51,1 % |
| Taseen loppusumma | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Oma pääoma | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 809 € | -203 € | -222 € | -273 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 474 € | 9 661 € | 266 € | 6 177 € |
| Tuloverot | 1 117 € | -340 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Vaihto-omaisuus | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Saamiset | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 461 € | 0 € | 0 € | 1 395 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 574 € | 10 t€ | 6 174 € | 7 220 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 10 t€ | 6 174 € | 8 615 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 23 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -28 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 809 € | -203 € | -222 € | -273 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 474 € | 9 661 € | 266 € | 6 177 € |
| Tuloverot | 1 117 € | -340 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Pysyvät vastaavat | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Vaihto-omaisuus | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Saamiset | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 461 € | 0 € | 0 € | 1 395 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 574 € | 10 t€ | 6 174 € | 7 220 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 10 t€ | 6 174 € | 8 615 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 6 099 € | 6 157 € | 8 209 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 6 461 € | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 5 740 € | -5 543 € | -5 318 € | -5 145 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 864 € | 8 553 € | 4 897 € | 5 696 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 744 € | 1 818 € | 2 417 € | 844 € |
| Vastattavaa | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 417 € | 340 € | 60 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 061 € | 12 t€ | 2 701 € | 4 809 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 810 € | -204 € | -227 € | -299 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2 744 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 548 € | 1 262 € | 1 216 € | 1 524 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 250 € | 0 € | 575 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 18 t€ | 9 856 € | 9 590 € | 3 413 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 67 € | -389 € | -621 € | 382 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -1 880 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 1 395 € |
| Ostot tilikauden aikana | 23 t€ | -37 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 1 € | 5 € | 26 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 900 € | -2 918 € | -1 747 € | -2 820 € |
| Palkat ja palkkiot | 31 t€ | -28 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pipeman Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.