Pipeman Oy är ett aktiebolag med hemort i Hollola, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 111 t€ och rörelseresultatet 6 283 €; soliditet 63,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 702 € och inkomstskatterna 340 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,5 % | 30,1 % | -17,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 256 € | 12 t€ | 2 540 € | 9 186 € |
| Rörelsebidrag % | 2,0 % | 10,4 % | 2,9 % | 8,6 % |
| Rörelseresultat | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | 8,6 % | 0,6 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Personalkostnader | -40 t€ | 36 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Soliditet | 63,6 % | 68,1 % | 66,7 % | 58,4 % |
| Kassalikviditet | 2,81 | 2,02 | 1,09 | 0,86 |
| Current ratio | 3,31 | 2,40 | 1,78 | 1,54 |
| Relativ skuldsättning | 12,6 % | 8,9 % | 7,0 % | 8,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,8 % | 43,0 % | 2,2 % | 51,1 % |
| Balansomslutning | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 23 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Personalkostnader | 40 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 809 € | -203 € | -222 € | -273 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 474 € | 9 661 € | 266 € | 6 177 € |
| Inkomstskatt | 1 117 € | -340 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Omsättningstillgångar | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Fordringar | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 25 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 461 € | 0 € | 0 € | 1 395 € |
| Korfristigt främmande kapital | 7 574 € | 10 t€ | 6 174 € | 7 220 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 10 t€ | 6 174 € | 8 615 € |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 114 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 23 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -41 t€ |
| Personalkostnader | 40 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -28 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 283 € | 9 864 € | 488 € | 6 450 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 809 € | -203 € | -222 € | -273 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 474 € | 9 661 € | 266 € | 6 177 € |
| Inkomstskatt | 1 117 € | -340 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Bestående aktiva | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Omsättningstillgångar | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Fordringar | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 6 505 € | 1 608 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 25 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 24 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 461 € | 0 € | 0 € | 1 395 € |
| Korfristigt främmande kapital | 7 574 € | 10 t€ | 6 174 € | 7 220 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 10 t€ | 6 174 € | 8 615 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 250 € | 0 € | 575 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 548 € | 1 262 € | 1 216 € | 1 524 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 18 t€ | 9 856 € | 9 590 € | 3 413 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 744 € | 1 818 € | 2 417 € | 844 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 864 € | 8 553 € | 4 897 € | 5 696 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 061 € | 12 t€ | 2 701 € | 4 809 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 23 t€ | -37 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 357 € | 9 320 € | 266 € | 6 177 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 805 € | 14 t€ | 5 118 € | 6 229 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 810 € | -204 € | -227 € | -299 € |
| Materiella tillgångar | 13 t€ | 7 499 € | 7 557 € | 9 609 € |
| Material och förnödenheter | 3 792 € | 3 858 € | 4 247 € | 4 868 € |
| Löner och arvoden | 31 t€ | -28 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 417 € | 340 € | 60 € | 0 € |
| Passiva | 39 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 6 461 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 1 € | 5 € | 26 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 900 € | -2 918 € | -1 747 € | -2 820 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 1 395 € |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 6 099 € | 6 157 € | 8 209 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 027 € | -2 033 € | -2 052 € | -2 736 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -1 880 € | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 67 € | -389 € | -621 € | 382 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 744 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 5 740 € | -5 543 € | -5 318 € | -5 145 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pipeman Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.