Kyminstal Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hamina, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 316 t€ ja liikevoitto 37 t€; omavaraisuusaste 53,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 182 € ja tuloverot 1 036 €.
Hamina: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Rengashetki OyMoottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
- Katsastajanne OyAutokatsastus
- Sirio Personnel OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 316 t€ | 284 t€ | 331 t€ | 365 t€ | 268 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,1 % | -14,1 % | -9,5 % | 36,6 % | – |
| Käyttökate | 36 t€ | 6 293 € | 9 443 € | 3 780 € | 37 t€ |
| Käyttökate-% | 11,4 % | 2,2 % | 2,9 % | 1,0 % | 14,0 % |
| Liikevoitto | 37 t€ | 5 182 € | 7 628 € | 1 360 € | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,6 % | 1,8 % | 2,3 % | 0,4 % | 11,3 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 4 191 € | 5 724 € | 536 € | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | -187 t€ | 184 t€ | 185 t€ | 201 t€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,5 % | 75,5 % | 63,6 % | 68,1 % | 36,3 % |
| Quick ratio | 2,07 | 3,89 | 2,57 | 2,84 | 1,11 |
| Current ratio | 2,07 | 3,89 | 2,57 | 2,84 | 1,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,8 % | 6,1 % | 9,2 % | 6,6 % | 38,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 82,3 % | 7,9 % | 10,8 % | 1,0 % | 38,3 % |
| Taseen loppusumma | 67 t€ | 70 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 163 t€ |
| Oma pääoma | 36 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 60 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 595 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 316 t€ | 284 t€ | 331 t€ | 365 t€ | 268 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 999 € | 0 € | 681 € | 14 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 22 t€ | -30 t€ | -66 t€ | -78 t€ | -72 t€ |
| Henkilöstökulut | 187 t€ | -184 t€ | -185 t€ | -201 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 833 € | -1 111 € | -1 815 € | -2 420 € | -7 383 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 69 t€ | -71 t€ | -71 t€ | -83 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 5 182 € | 7 628 € | 1 360 € | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 57 € | 0 € | -387 € | -512 € | -2 181 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 5 182 € | 7 241 € | 848 € | 28 t€ |
| Tuloverot | 7 339 € | -991 € | -1 517 € | -312 € | -5 309 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 4 191 € | 5 724 € | 536 € | 23 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 500 € | 3 334 € | 5 445 € | 7 260 € | 110 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 7 118 € | 35 t€ | 37 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 60 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 595 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 67 t€ | 78 t€ | 69 t€ | 54 t€ |
| Vastaavaa | 67 t€ | 70 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 163 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 36 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 31 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 104 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 316 t€ | 284 t€ | 331 t€ | 365 t€ | 268 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 6 999 € | 0 € | 681 € | 14 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 22 t€ | -30 t€ | -66 t€ | -78 t€ | -72 t€ |
| Henkilöstökulut | 187 t€ | -184 t€ | -185 t€ | -201 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 833 € | -1 111 € | -1 815 € | -2 420 € | -7 383 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 69 t€ | -71 t€ | -71 t€ | -83 t€ | -85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 5 182 € | 7 628 € | 1 360 € | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 57 € | 0 € | -387 € | -512 € | -2 181 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 5 182 € | 7 241 € | 848 € | 28 t€ |
| Tuloverot | 7 339 € | -991 € | -1 517 € | -312 € | -5 309 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 4 191 € | 5 724 € | 536 € | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 500 € | 3 334 € | 5 445 € | 7 260 € | 110 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 7 118 € | 35 t€ | 37 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 60 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 595 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 67 t€ | 78 t€ | 69 t€ | 54 t€ |
| Vastaavaa | 67 t€ | 70 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 163 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 36 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 31 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 104 t€ |
| Palvelujen ostot | 20 t€ | -22 t€ | -55 t€ | -53 t€ | -51 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -3 692 € | 39 t€ | 38 t€ | 41 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 211 € | 7 992 € | 12 t€ | 14 t€ | 34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 4 191 € | 5 724 € | 536 € | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 732 € | 1 732 € | 5 839 € | 6 337 € | 1 732 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 833 € | -1 111 € | -1 815 € | -2 420 € | -7 383 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 578 € | 6 213 € | 15 t€ | 5 127 € | 3 310 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 838 € | -8 074 € | -11 t€ | -25 t€ | -19 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 159 t€ | -153 t€ | -155 t€ | -164 t€ | -74 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 29 t€ | 5 386 € | 29 t€ | 31 t€ | 51 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | – | 0 € | -1 664 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 57 € | 0 € | 0 € | -899 € | -2 181 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | -387 € | 387 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 619 € | -2 482 € | -7 274 € | -6 079 € | -2 428 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 500 € | 3 334 € | 5 445 € | 7 260 € | 110 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 3 051 € | 3 851 € | 4 857 € | 1 184 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 7 118 € | 35 t€ | 37 t€ | 53 t€ |
| Eläkekulut | 24 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -11 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | – | – | 0 € | 100 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 56 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 500 € | 3 334 € | 5 445 € | 7 260 € | 9 680 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 849 € | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 67 t€ | 70 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 163 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kyminstal Oy kuuluu toimialaluokassa teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus pienempään puoliskoon (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.