ProCito Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 151 t€; omavaraisuusaste 47,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 123 t€ ja tuloverot 25 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,0 % | 2,5 % | 6,1 % | – |
| Käyttökate | 150 t€ | 117 t€ | 108 t€ | 212 t€ |
| Käyttökate-% | 4,9 % | 4,2 % | 4,0 % | 8,3 % |
| Liikevoitto | 151 t€ | 116 t€ | 107 t€ | 211 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,9 % | 4,2 % | 3,9 % | 8,2 % |
| Tilikauden tulos | 129 t€ | 102 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
| Henkilöstökulut | -547 t€ | 493 t€ | 481 t€ | 451 t€ |
| Omavaraisuusaste | 47,1 % | 53,7 % | 42,0 % | 48,1 % |
| Quick ratio | 1,89 | 2,15 | 1,72 | 1,91 |
| Current ratio | 1,89 | 2,15 | 1,72 | 1,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,0 % | 12,4 % | 15,2 % | 15,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,0 % | 25,3 % | 32,6 % | 44,5 % |
| Taseen loppusumma | 704 t€ | 749 t€ | 715 t€ | 762 t€ |
| Oma pääoma | 332 t€ | 402 t€ | 301 t€ | 366 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 333 t€ | 375 t€ | 366 t€ | 441 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 477 € | 12 t€ | 42 t€ | 9 692 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 547 t€ | -493 t€ | -481 t€ | -451 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 431 € | -574 € | -766 € | -1 755 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 399 t€ | -341 t€ | -381 t€ | -314 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 151 t€ | 116 t€ | 107 t€ | 211 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 t€ | 14 t€ | 13 t€ | -6 385 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 162 t€ | 130 t€ | 120 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -28 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 102 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 292 € | 1 723 € | 2 354 € | 5 319 € |
| Saamiset | 370 t€ | 372 t€ | 346 t€ | 316 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 333 t€ | 375 t€ | 366 t€ | 441 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 747 t€ | 713 t€ | 756 t€ |
| Vastaavaa | 704 t€ | 749 t€ | 715 t€ | 762 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 332 t€ | 402 t€ | 301 t€ | 366 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 372 t€ | 347 t€ | 415 t€ | 395 t€ |
| Vieras pääoma | 372 t€ | 347 t€ | 415 t€ | 395 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 477 € | 12 t€ | 42 t€ | 9 692 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 547 t€ | -493 t€ | -481 t€ | -451 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 431 € | -574 € | -766 € | -1 755 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 399 t€ | -341 t€ | -381 t€ | -314 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 151 t€ | 116 t€ | 107 t€ | 211 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 t€ | 14 t€ | 13 t€ | -6 385 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 162 t€ | 130 t€ | 120 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | 33 t€ | -28 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 129 t€ | 102 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 292 € | 1 723 € | 2 354 € | 5 319 € |
| Saamiset | 370 t€ | 372 t€ | 346 t€ | 316 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 333 t€ | 375 t€ | 366 t€ | 441 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 747 t€ | 713 t€ | 756 t€ |
| Vastaavaa | 704 t€ | 749 t€ | 715 t€ | 762 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 332 t€ | 402 t€ | 301 t€ | 366 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 372 t€ | 347 t€ | 415 t€ | 395 t€ |
| Vieras pääoma | 372 t€ | 347 t€ | 415 t€ | 395 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 201 t€ | 206 t€ | 299 t€ | 229 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 670 € | 22 t€ | 32 t€ | 1 499 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 431 € | -574 € | -766 € | -1 755 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | – | 0 € | 56 € | 56 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 76 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 79 t€ |
| Sijoitukset | – | 0 € | 56 € | 56 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 200 t€ | 298 t€ | 200 t€ | 201 t€ |
| Vastattavaa | 704 t€ | 749 t€ | 715 t€ | 762 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 4 679 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 294 t€ | 293 t€ | 262 t€ | 236 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 121 t€ | 88 t€ | 81 t€ | 101 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 286 t€ | 252 t€ | 228 t€ | 234 t€ |
| Eläkekulut | 81 t€ | -68 t€ | -83 t€ | -61 t€ |
| Palvelujen ostot | 196 t€ | -232 t€ | -181 t€ | -216 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 292 € | 1 723 € | 2 298 € | 5 264 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 576 € | 576 € | 576 € | 576 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 50 t€ | 53 t€ | 34 t€ | 66 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 292 € | 1 723 € | 2 298 € | 5 264 € |
| Muut henkilösivukulut | 16 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 450 t€ | -413 t€ | -387 t€ | -377 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 19 t€ | 1 688 € | 977 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 76 t€ | 79 t€ | 84 t€ | 79 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 129 t€ | 102 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -250 € | -1 739 € | -11 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna ProCito Oy kuuluu toimialaluokassa muu mainostoimistojen toiminta ylimpään 10 %:iin (993 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 11 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.