Hiusbuumi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Järvenpää, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 82 t€ ja liikevoitto 3 367 €; omavaraisuusaste 78,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 747 € ja tuloverot 749 €.
Järvenpää: 9 uutta yritystä 30 päivässä
- MaKese OyMuu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
- Muuviq OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Coreopsis OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 82 t€ | 84 t€ | 83 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,4 % | -2,7 % | 1,0 % | – |
| Käyttökate | 2 593 € | 4 943 € | 4 882 € | 9 580 € |
| Käyttökate-% | 3,2 % | 6,1 % | 5,8 % | 11,5 % |
| Liikevoitto | 3 367 € | 3 911 € | 4 582 € | 9 180 € |
| Liikevoitto-% | 4,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 11,1 % |
| Tilikauden tulos | 2 473 € | 2 865 € | 3 460 € | 7 151 € |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | 46 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,9 % | 76,1 % | 77,6 % | 77,2 % |
| Quick ratio | 0,06 | 0,02 | 0,02 | 0,07 |
| Current ratio | 0,77 | 0,65 | 0,79 | 0,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,6 % | 10,0 % | 8,6 % | 8,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,4 % | 11,0 % | 13,8 % | 30,4 % |
| Taseen loppusumma | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 76 € | 7 € | 7 € | 113 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 82 t€ | 84 t€ | 83 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 958 € | -9 960 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -46 t€ | -43 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 774 € | -1 032 € | -300 € | -400 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 367 € | 3 911 € | 4 582 € | 9 180 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 251 € | -297 € | -226 € | -219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 115 € | 3 614 € | 4 356 € | 8 960 € |
| Tuloverot | 642 € | -749 € | -896 € | -1 809 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 473 € | 2 865 € | 3 460 € | 7 151 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 988 € | 5 150 € | 5 600 € | 3 016 € |
| Saamiset | 338 € | 162 € | 107 € | 398 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 76 € | 7 € | 7 € | 113 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 402 € | 5 319 € | 5 713 € | 3 528 € |
| Vastaavaa | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 30 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 053 € | 8 167 € | 7 232 € | 6 936 € |
| Vieras pääoma | 7 053 € | 8 167 € | 7 232 € | 6 936 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 82 t€ | 82 t€ | 84 t€ | 83 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 958 € | -9 960 € | -11 t€ | -13 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -46 t€ | -43 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 774 € | -1 032 € | -300 € | -400 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 367 € | 3 911 € | 4 582 € | 9 180 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 251 € | -297 € | -226 € | -219 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 115 € | 3 614 € | 4 356 € | 8 960 € |
| Tuloverot | 642 € | -749 € | -896 € | -1 809 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 473 € | 2 865 € | 3 460 € | 7 151 € |
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 988 € | 5 150 € | 5 600 € | 3 016 € |
| Saamiset | 338 € | 162 € | 107 € | 398 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 76 € | 7 € | 7 € | 113 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 402 € | 5 319 € | 5 713 € | 3 528 € |
| Vastaavaa | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 30 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 053 € | 8 167 € | 7 232 € | 6 936 € |
| Vieras pääoma | 7 053 € | 8 167 € | 7 232 € | 6 936 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 936 € | 1 621 € | 2 018 € | 1 794 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 254 € | 151 € | 104 € | 191 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 774 € | -1 032 € | -300 € | -400 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 339 € | 3 999 € | 2 421 € | 2 636 € |
| Sijoitukset | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21 t€ | 21 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 30 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 4 € | 1 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 338 € | 162 € | 107 € | 398 € |
| Ostot tilikauden aikana | 9 795 € | -9 510 € | -14 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 84 € | 0 € | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 162 € | -450 € | 2 584 € | -1 713 € |
| Eläkekulut | 6 678 € | -6 282 € | -5 736 € | -5 530 € |
| Koneet ja kalusto | 2 321 € | 3 095 € | 900 € | 1 201 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 779 € | 2 547 € | 2 793 € | 2 506 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 321 € | 3 095 € | 900 € | 1 201 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 396 € | -3 296 € | -3 108 € | -2 792 € |
| Palkat ja palkkiot | 35 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 11 € | 3 € | 207 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 473 € | 2 865 € | 3 460 € | 7 151 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 4 988 € | 5 150 € | 5 600 € | 3 016 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 254 € | -301 € | -227 € | -220 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hiusbuumi Oy kuuluu toimialaluokassa kampaamo- ja parturipalvelut pienempään puoliskoon (508 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 840 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.