Palvelu Maisterit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lappeenranta, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 527 t€; omavaraisuusaste 60,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 495 t€ ja tuloverot 101 t€.
Lappeenranta: 9 uutta yritystä 30 päivässä
- Kaakon Projektipalvelu OyKiinteistönhoito
- Ryan Power OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Steel-Elite OyMetallien työstö
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 1,7 % | 3,1 % | 4,9 % | – |
| Bruttotulos | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Käyttökate | 468 t€ | 607 t€ | 563 t€ | 490 t€ |
| Liikevoitto | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Tilikauden tulos | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Henkilöstökulut | -51 t€ | 19 t€ | 47 t€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,8 % | 57,1 % | 49,6 % | 44,1 % |
| Quick ratio | 0,18 | 0,13 | 0,65 | 0,01 |
| Current ratio | 0,18 | 0,13 | 0,65 | 0,01 |
| Oman pääoman tuotto | 11,1 % | 11,8 % | 14,0 % | 16,8 % |
| Taseen loppusumma | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 0 € | – | – |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Henkilöstökulut | 51 t€ | -19 t€ | -47 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 367 t€ | -362 t€ | -349 t€ | -337 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 463 t€ | 495 t€ | 448 t€ | 408 t€ |
| Tuloverot | 104 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -110 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6,0 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ |
| Saamiset | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 0 € | – | – |
| Vaihtuvat vastaavat | 197 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Vastaavaa | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,4 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 101 t€ | 145 t€ | 188 t€ |
| Vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Henkilöstökulut | 51 t€ | -19 t€ | -47 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 367 t€ | -362 t€ | -349 t€ | -337 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 463 t€ | 495 t€ | 448 t€ | 408 t€ |
| Tuloverot | 104 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -110 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6,0 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ |
| Saamiset | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 0 € | – | – |
| Vaihtuvat vastaavat | 197 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Vastaavaa | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,4 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 101 t€ | 145 t€ | 188 t€ |
| Vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 628 t€ | 628 t€ | 628 t€ | 628 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 567 t€ | 567 t€ | 567 t€ | 567 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Koneet ja kalusto | 179 t€ | 30 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 5,2 M€ | 5,2 M€ | 5,2 M€ | 5,2 M€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | -1 230 € | -5 381 € | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 012 € | 2 393 € | 1 556 € | 882 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 026 € | 13 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 785 € | 17 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,1 M€ | 68 t€ | 107 t€ | 134 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 166 € | 14 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 859 € | 854 € | 1 051 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,8 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Sijoitukset | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 179 t€ | 30 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 60 t€ | 0 € | 70 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 954 t€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 3,1 M€ |
| Konserniavustukset | -60 t€ | 0 € | 70 t€ | 140 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 412 t€ | 262 t€ | 262 t€ | 12 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 253 € | 297 € | 5 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 131 € | -551 € | -1 174 € | -1 710 € |
| Palkat ja palkkiot | 39 t€ | -17 t€ | -40 t€ | -74 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Palvelu Maisterit Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 25-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.