Palvelu Maisterit Oy är ett aktiebolag med hemort i Villmanstrand, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 527 t€; soliditet 60,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 495 t€ och inkomstskatterna 101 t€.
Villmanstrand: 9 nya företag på 30 dagar
- Kaakon Projektipalvelu OyKiinteistönhoito
- Ryan Power OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Steel-Elite OyMetallien työstö
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 1,7 % | 3,1 % | 4,9 % | – |
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Rörelsebidrag | 468 t€ | 607 t€ | 563 t€ | 490 t€ |
| Rörelseresultat | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Personalkostnader | -51 t€ | 19 t€ | 47 t€ | 87 t€ |
| Soliditet | 60,8 % | 57,1 % | 49,6 % | 44,1 % |
| Kassalikviditet | 0,18 | 0,13 | 0,65 | 0,01 |
| Current ratio | 0,18 | 0,13 | 0,65 | 0,01 |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 11,8 % | 14,0 % | 16,8 % |
| Balansomslutning | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Kassa och bank | 125 t€ | 0 € | – | – |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Personalkostnader | 51 t€ | -19 t€ | -47 t€ | -87 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 367 t€ | -362 t€ | -349 t€ | -337 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 463 t€ | 495 t€ | 448 t€ | 408 t€ |
| Inkomstskatt | 104 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -110 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6,0 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ |
| Fordringar | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Kassa och bank | 125 t€ | 0 € | – | – |
| Rörliga aktiva | 197 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Aktiva | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 101 t€ | 145 t€ | 188 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,0 M€ | 988 t€ | 959 t€ | 914 t€ |
| Personalkostnader | 51 t€ | -19 t€ | -47 t€ | -87 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 367 t€ | -362 t€ | -349 t€ | -337 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 527 t€ | 597 t€ | 549 t€ | 472 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 463 t€ | 495 t€ | 448 t€ | 408 t€ |
| Inkomstskatt | 104 t€ | -99 t€ | -104 t€ | -110 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Bestående aktiva | 6,0 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ |
| Fordringar | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Kassa och bank | 125 t€ | 0 € | – | – |
| Rörliga aktiva | 197 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Aktiva | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 2,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 101 t€ | 145 t€ | 188 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 3,3 M€ |
| Placeringar | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 5,8 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 859 € | 854 € | 1 051 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 166 € | 14 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,8 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 026 € | 13 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 012 € | 2 393 € | 1 556 € | 882 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 567 t€ | 567 t€ | 567 t€ | 567 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 60 t€ | 0 € | 70 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 418 t€ | 396 t€ | 415 t€ | 438 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 72 t€ | 14 t€ | 94 t€ | 1 051 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 65 t€ | -102 t€ | -101 t€ | -64 t€ |
| Materiella tillgångar | 179 t€ | 30 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Löner och arvoden | 39 t€ | -17 t€ | -40 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 785 € | 17 t€ | 12 t€ | 26 t€ |
| Passiva | 6,2 M€ | 5,9 M€ | 6,0 M€ | 5,9 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 253 € | 297 € | 5 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 131 € | -551 € | -1 174 € | -1 710 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 954 t€ | 2,2 M€ | 2,6 M€ | 3,1 M€ |
| Koncernbidrag | -60 t€ | 0 € | 70 t€ | 140 t€ |
| Maskiner och inventarier | 179 t€ | 30 t€ | 40 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 60 t€ | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 628 t€ | 628 t€ | 628 t€ | 628 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,1 M€ | 68 t€ | 107 t€ | 134 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 5,2 M€ | 5,2 M€ | 5,2 M€ | 5,2 M€ |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -1 230 € | -5 381 € | -11 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 412 t€ | 262 t€ | 262 t€ | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Palvelu Maisterit Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 25 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.