Kangasalan Ki-Vi-Siskot Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 75 t€ ja liikevoitto 32 t€; omavaraisuusaste 94,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 410 € ja tuloverot 82 €.
Kangasala: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,5 % | 125,5 % | -36,4 % | -46,9 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 53 t€ | 8 324 € | 369 t€ | 65 t€ |
| Käyttökate-% | 14,8 % | 70,6 % | 24,9 % | 701,2 % | 65,5 % |
| Liikevoitto | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,6 % | 40,9 % | -40,9 % | 656,2 % | 36,1 % |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 000 € | 0 € | -165 € | 3 000 € | 2 000 € |
| Omavaraisuusaste | 94,4 % | 76,3 % | 71,2 % | 64,1 % | 50,2 % |
| Quick ratio | 3,05 | 3,26 | 4,45 | 3,49 | 1,37 |
| Current ratio | 3,05 | 3,26 | 4,45 | 3,49 | 1,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 37,9 % | 198,0 % | 610,4 % | 613,1 % | 327,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,7 % | 4,8 % | -4,9 % | 47,6 % | 8,2 % |
| Taseen loppusumma | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Oma pääoma | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 346 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 5 000 € | 0 € | 165 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 957 € | -7 795 € | -9 859 € | -3 118 € | -1 927 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 23 t€ | -24 t€ | 342 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 579 € | -77 € | -1 163 € | -69 t€ | -6 758 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 422 t€ | 443 t€ | 451 t€ | 473 t€ | 561 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 172 t€ | 175 t€ | 170 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 188 t€ | 258 t€ | 425 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Oma pääoma | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 122 t€ | 67 t€ |
| Vieras pääoma | 28 t€ | 149 t€ | 204 t€ | 323 t€ | 325 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 346 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 5 000 € | 0 € | 165 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -32 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 957 € | -7 795 € | -9 859 € | -3 118 € | -1 927 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 23 t€ | -24 t€ | 342 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 579 € | -77 € | -1 163 € | -69 t€ | -6 758 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 422 t€ | 443 t€ | 451 t€ | 473 t€ | 561 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 172 t€ | 175 t€ | 170 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 188 t€ | 258 t€ | 425 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Oma pääoma | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 122 t€ | 67 t€ |
| Vieras pääoma | 28 t€ | 149 t€ | 204 t€ | 323 t€ | 325 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 261 t€ | 282 t€ | 290 t€ | 312 t€ | 364 t€ |
| Sijoitukset | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 € | 246 € | 1 623 € | 151 t€ | 1 413 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 993 € | 1 774 € | 0 € | 788 € | 2 377 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 454 t€ | 455 t€ | 526 t€ | 298 t€ | 297 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 t€ | 164 t€ | 166 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 681 € | 6 676 € | 7 446 € | 359 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 955 € | 2 227 € | 1 255 € | 4 815 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 497 € | 0 € | 0 € | 686 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 582 € | 8 620 € | 9 169 € | 152 t€ | -144 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 570 € | -8 364 € | -10 t€ | -3 627 € | -2 475 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 314 t€ | 335 t€ | 344 t€ | 366 t€ | 453 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 5 000 € | 0 € | 0 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 43 € | 344 € | 970 € | 65 t€ | 5 357 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 900 € | 1 200 € | 0 € | 0 € | -2 342 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | 0 € | 100 € | 100 € | 100 € |
| Vastattavaa | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 613 € | 569 € | 511 € | 509 € | 548 € |
| Muut henkilösivukulut | – | 0 € | 165 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 256 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 373 € | 497 € | 662 € | 883 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | – | 0 € | 1 800 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kangasalan Ki-Vi-Siskot Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.