Kangasalan Ki-Vi-Siskot Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 75 t€ och rörelseresultatet 32 t€; soliditet 94,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 410 € och inkomstskatterna 82 €.
Kangasala: 4 nya företag på 30 dagar
- TPI Service OyMaa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
- Nordic Card Store OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Grim Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,5 % | 125,5 % | -36,4 % | -46,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 53 t€ | 8 324 € | 369 t€ | 65 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,8 % | 70,6 % | 24,9 % | 701,2 % | 65,5 % |
| Rörelseresultat | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Rörelsemarginal | 42,6 % | 40,9 % | -40,9 % | 656,2 % | 36,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -5 000 € | 0 € | -165 € | 3 000 € | 2 000 € |
| Soliditet | 94,4 % | 76,3 % | 71,2 % | 64,1 % | 50,2 % |
| Kassalikviditet | 3,05 | 3,26 | 4,45 | 3,49 | 1,37 |
| Current ratio | 3,05 | 3,26 | 4,45 | 3,49 | 1,37 |
| Relativ skuldsättning | 37,9 % | 198,0 % | 610,4 % | 613,1 % | 327,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 4,8 % | -4,9 % | 47,6 % | 8,2 % |
| Balansomslutning | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Eget kapital | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 346 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 5 000 € | 0 € | 165 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 957 € | -7 795 € | -9 859 € | -3 118 € | -1 927 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 23 t€ | -24 t€ | 342 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 579 € | -77 € | -1 163 € | -69 t€ | -6 758 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 422 t€ | 443 t€ | 451 t€ | 473 t€ | 561 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 172 t€ | 175 t€ | 170 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 188 t€ | 258 t€ | 425 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Eget kapital | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 258 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 28 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 122 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 28 t€ | 149 t€ | 204 t€ | 323 t€ | 325 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 75 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 99 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 346 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 5 000 € | 0 € | 165 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -22 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 31 t€ | -14 t€ | 345 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 957 € | -7 795 € | -9 859 € | -3 118 € | -1 927 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 23 t€ | -24 t€ | 342 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 579 € | -77 € | -1 163 € | -69 t€ | -6 758 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 422 t€ | 443 t€ | 451 t€ | 473 t€ | 561 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 172 t€ | 175 t€ | 170 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 255 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 188 t€ | 258 t€ | 425 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Eget kapital | 480 t€ | 482 t€ | 505 t€ | 576 t€ | 328 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 258 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 28 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 122 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 28 t€ | 149 t€ | 204 t€ | 323 t€ | 325 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 261 t€ | 282 t€ | 290 t€ | 312 t€ | 364 t€ |
| Placeringar | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 € | 246 € | 1 623 € | 151 t€ | 1 413 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 993 € | 1 774 € | 0 € | 788 € | 2 377 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 454 t€ | 455 t€ | 526 t€ | 298 t€ | 297 t€ |
| Långfristiga fordringar | 11 t€ | 164 t€ | 166 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 681 € | 6 676 € | 7 446 € | 359 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 955 € | 2 227 € | 1 255 € | 4 815 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 497 € | 0 € | 0 € | 686 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -69 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 23 t€ | -25 t€ | 274 t€ | 27 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 582 € | 8 620 € | 9 169 € | 152 t€ | -144 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 570 € | -8 364 € | -10 t€ | -3 627 € | -2 475 € |
| Materiella tillgångar | 314 t€ | 335 t€ | 344 t€ | 366 t€ | 453 t€ |
| Löner och arvoden | 5 000 € | 0 € | 0 € | -3 000 € | -2 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 € | 344 € | 970 € | 65 t€ | 5 357 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 900 € | 1 200 € | 0 € | 0 € | -2 342 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | 0 € | 100 € | 100 € | 100 € |
| Passiva | 509 t€ | 631 t€ | 709 t€ | 898 t€ | 653 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 613 € | 569 € | 511 € | 509 € | 548 € |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | 165 € | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 92 t€ | 146 t€ | 201 t€ | 256 t€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 373 € | 497 € | 662 € | 883 € |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 88 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | – | 0 € | 1 800 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kangasalan Ki-Vi-Siskot Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.