Kiinteistö Oy Hyvinkään Rekka-Rasti on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 927 t€ ja liikevoitto 538 t€; omavaraisuusaste 26,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 367 t€ ja tuloverot 75 t€.
Hyvinkää: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,9 % | 1,5 % | 11,8 % | – |
| Käyttökate | 345 t€ | 709 t€ | 689 t€ | 628 t€ |
| Käyttökate-% | 37,2 % | 75,8 % | 74,8 % | 76,1 % |
| Liikevoitto | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Liikevoitto-% | 58,1 % | 53,5 % | 50,4 % | 49,8 % |
| Tilikauden tulos | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Omavaraisuusaste | 26,2 % | 19,5 % | 11,5 % | 7,0 % |
| Quick ratio | 0,06 | 0,17 | 0,38 | 0,43 |
| Current ratio | 0,06 | 0,17 | 0,38 | 0,43 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 260,5 % | 294,7 % | 361,9 % | 446,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 39,6 % | 44,0 % | 56,9 % | 76,3 % |
| Taseen loppusumma | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Oma pääoma | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -226 t€ | -233 t€ | -197 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 425 t€ | 367 t€ | 309 t€ | 264 t€ |
| Tuloverot | 85 t€ | -73 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Saamiset | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 72 t€ | 210 t€ | 182 t€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € |
| Oma pääoma | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 600 t€ | 2,3 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,8 M€ | 421 t€ | 552 t€ | 420 t€ |
| Vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 196 t€ | -226 t€ | -233 t€ | -197 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 425 t€ | 367 t€ | 309 t€ | 264 t€ |
| Tuloverot | 85 t€ | -73 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Saamiset | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 72 t€ | 210 t€ | 182 t€ |
| Vastaavaa | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € |
| Oma pääoma | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 600 t€ | 2,3 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,8 M€ | 421 t€ | 552 t€ | 420 t€ |
| Vieras pääoma | 2,4 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,7 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 982 € | 1 786 € | 2 382 € | 3 175 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 t€ | 30 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 301 € | 6 561 € | 0 € | 9 711 € |
| Vastattavaa | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 34 t€ | 21 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,6 M€ | 200 t€ | 364 t€ | 236 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 31 t€ | 30 t€ | 56 t€ | 1 521 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 513 t€ | 370 t€ | 183 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 0 € | 217 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 635 t€ | 635 t€ | 635 t€ | 635 t€ |
| Lyhytaikaiset pääomalainat | 100 t€ | 140 t€ | 76 t€ | 117 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 600 t€ | 700 t€ | 900 t€ | 918 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 158 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Hyvinkään Rekka-Rasti kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 17-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.