Kiinteistö Oy Hyvinkään Rekka-Rasti är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 927 t€ och rörelseresultatet 538 t€; soliditet 26,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 367 t€ och inkomstskatterna 75 t€.
Hyvinge: 8 nya företag på 30 dagar
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | 1,5 % | 11,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 345 t€ | 709 t€ | 689 t€ | 628 t€ |
| Rörelsebidrag % | 37,2 % | 75,8 % | 74,8 % | 76,1 % |
| Rörelseresultat | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Rörelsemarginal | 58,1 % | 53,5 % | 50,4 % | 49,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Soliditet | 26,2 % | 19,5 % | 11,5 % | 7,0 % |
| Kassalikviditet | 0,06 | 0,17 | 0,38 | 0,43 |
| Current ratio | 0,06 | 0,17 | 0,38 | 0,43 |
| Relativ skuldsättning | 260,5 % | 294,7 % | 361,9 % | 446,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 % | 44,0 % | 56,9 % | 76,3 % |
| Balansomslutning | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Eget kapital | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 196 t€ | -226 t€ | -233 t€ | -197 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 425 t€ | 367 t€ | 309 t€ | 264 t€ |
| Inkomstskatt | 85 t€ | -73 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Fordringar | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 72 t€ | 210 t€ | 182 t€ |
| Aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € |
| Eget kapital | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 600 t€ | 2,3 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,8 M€ | 421 t€ | 552 t€ | 420 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,7 M€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 927 t€ | 935 t€ | 922 t€ | 825 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 196 t€ | -226 t€ | -233 t€ | -197 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 538 t€ | 501 t€ | 464 t€ | 411 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 425 t€ | 367 t€ | 309 t€ | 264 t€ |
| Inkomstskatt | 85 t€ | -73 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Fordringar | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 43 t€ | 189 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 72 t€ | 210 t€ | 182 t€ |
| Aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € |
| Eget kapital | 858 t€ | 668 t€ | 434 t€ | 277 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 600 t€ | 2,3 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,8 M€ | 421 t€ | 552 t€ | 420 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,8 M€ | 3,3 M€ | 3,7 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 340 t€ | 294 t€ | 247 t€ | 212 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 982 € | 1 786 € | 2 382 € | 3 175 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 30 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 301 € | 6 561 € | 0 € | 9 711 € |
| Passiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,8 M€ | 4,0 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 34 t€ | 21 t€ | 39 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 114 t€ | -134 t€ | -156 t€ | -146 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,6 M€ | 200 t€ | 364 t€ | 236 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 31 t€ | 30 t€ | 56 t€ | 1 521 € |
| Kortfristiga fordringar | 21 t€ | 28 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 513 t€ | 370 t€ | 183 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 0 € | 217 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 635 t€ | 635 t€ | 635 t€ | 635 t€ |
| Kortfristiga kapitallån | 100 t€ | 140 t€ | 76 t€ | 117 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 193 t€ | -208 t€ | -225 t€ | -217 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ |
| Långfristiga kapitallån | 600 t€ | 700 t€ | 900 t€ | 918 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 158 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Hyvinkään Rekka-Rasti till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.