Jouni Tikka Oy Saarijärvi on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Saarijärvi, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 789 t€ ja liikevoitto 164 t€; omavaraisuusaste 55,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 96 t€ ja tuloverot 19 t€.
Saarijärvi: 9 uutta yritystä 30 päivässä
- Flow Casa OyKiinteistöjä koskevat välityspalvelut
- Keski-Suomen JHL-Asennus OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Paavon Palatsi OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -24,3 % | – |
| Käyttökate | 99 t€ | 56 t€ |
| Käyttökate-% | 12,6 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 164 t€ | 139 t€ |
| Liikevoitto-% | 20,7 % | 13,4 % |
| Tilikauden tulos | 127 t€ | 96 t€ |
| Henkilöstökulut | -67 t€ | -66 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,7 % | 42,6 % |
| Quick ratio | 1,82 | 0,74 |
| Current ratio | 1,82 | 0,74 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 40,4 % | 35,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,7 % | 35,2 % |
| Taseen loppusumma | 718 t€ | 641 t€ |
| Oma pääoma | 400 t€ | 273 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 174 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 360 € | 36 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 288 t€ | 447 t€ |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | 66 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 65 t€ | 83 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 205 t€ | 343 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 164 t€ | 139 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 639 € | 24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 157 t€ | 115 t€ |
| Tuloverot | 30 t€ | 19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 t€ | 96 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 506 t€ | 567 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 174 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 212 t€ | 74 t€ |
| Vastaavaa | 718 t€ | 641 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 400 t€ | 273 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 202 t€ | 268 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 100 t€ |
| Vieras pääoma | 319 t€ | 368 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 360 € | 36 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 288 t€ | 447 t€ |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | 66 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 65 t€ | 83 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 205 t€ | 343 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 164 t€ | 139 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 639 € | 24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 157 t€ | 115 t€ |
| Tuloverot | 30 t€ | 19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 t€ | 96 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 506 t€ | 567 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 49 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 174 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 212 t€ | 74 t€ |
| Vastaavaa | 718 t€ | 641 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 400 t€ | 273 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 202 t€ | 268 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 100 t€ |
| Vieras pääoma | 319 t€ | 368 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | 30 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 26 t€ | 23 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 100 € | 100 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 271 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 3 216 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 127 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 896 € | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 65 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 853 € | 17 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 274 t€ | 418 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 306 t€ | 311 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 59 t€ | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 35 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 10 t€ | 25 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 720 € | 758 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 278 € | 2 288 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 506 t€ | 567 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 102 t€ | 146 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 26 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 49 t€ |
| Eläkekulut | 6 878 € | 15 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 71 t€ | 95 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 99 t€ | 122 t€ |
| Koneet ja kalusto | 103 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 66 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 246 € | 653 € |
| Vastattavaa | 718 t€ | 641 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jouni Tikka Oy Saarijärvi kuuluu toimialalla kanojen kasvatus munien tuotantoa varten suurempaan puoliskoon (1808 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 47 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.