Jouni Tikka Oy Saarijärvi är ett aktiebolag med hemort i Saarijärvi, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 789 t€ och rörelseresultatet 164 t€; soliditet 55,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 96 t€ och inkomstskatterna 19 t€.
Saarijärvi: 9 nya företag på 30 dagar
- Flow Casa OyKiinteistöjä koskevat välityspalvelut
- Keski-Suomen JHL-Asennus OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Paavon Palatsi OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -24,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 99 t€ | 56 t€ |
| Rörelsebidrag % | 12,6 % | 5,4 % |
| Rörelseresultat | 164 t€ | 139 t€ |
| Rörelsemarginal | 20,7 % | 13,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 127 t€ | 96 t€ |
| Personalkostnader | -67 t€ | -66 t€ |
| Soliditet | 55,7 % | 42,6 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 0,74 |
| Current ratio | 1,82 | 0,74 |
| Relativ skuldsättning | 40,4 % | 35,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 % | 35,2 % |
| Balansomslutning | 718 t€ | 641 t€ |
| Eget kapital | 400 t€ | 273 t€ |
| Kassa och bank | 174 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 360 € | 36 t€ |
| Material och tjänster | 288 t€ | 447 t€ |
| Personalkostnader | 67 t€ | 66 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 65 t€ | 83 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 205 t€ | 343 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 164 t€ | 139 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 639 € | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 157 t€ | 115 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | 19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 127 t€ | 96 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 506 t€ | 567 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 174 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 212 t€ | 74 t€ |
| Aktiva | 718 t€ | 641 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 400 t€ | 273 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 202 t€ | 268 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 117 t€ | 100 t€ |
| Främmande kapital | 319 t€ | 368 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 789 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 360 € | 36 t€ |
| Material och tjänster | 288 t€ | 447 t€ |
| Personalkostnader | 67 t€ | 66 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 65 t€ | 83 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 205 t€ | 343 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 164 t€ | 139 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 639 € | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 157 t€ | 115 t€ |
| Inkomstskatt | 30 t€ | 19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 127 t€ | 96 t€ |
| Bestående aktiva | 506 t€ | 567 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 174 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 212 t€ | 74 t€ |
| Aktiva | 718 t€ | 641 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 400 t€ | 273 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 202 t€ | 268 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 117 t€ | 100 t€ |
| Främmande kapital | 319 t€ | 368 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 71 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 896 € | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 3 216 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 271 t€ | 175 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 246 € | 653 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 853 € | 17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 28 t€ | 35 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 274 t€ | 418 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 127 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 49 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 25 t€ |
| Materiella tillgångar | 506 t€ | 567 t€ |
| Löner och arvoden | 59 t€ | 49 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 26 t€ | 14 t€ |
| Passiva | 718 t€ | 641 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 100 € | 100 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 102 t€ | 146 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 720 € | 758 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 278 € | 2 288 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 99 t€ | 122 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 26 t€ | 23 t€ |
| Maskiner och inventarier | 103 t€ | 137 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 65 t€ | 83 t€ |
| Köp av tjänster | 15 t€ | 30 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 306 t€ | 311 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 66 t€ | 66 t€ |
| Pensionskostnader | 6 878 € | 15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jouni Tikka Oy Saarijärvi till den övre halvan inom branschen uppfödning av höns för äggproduktion (1808 företag med beskattningsbar inkomst; median 47 t€, 2,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.