Jalo-Kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rauma, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2023, liikevaihto oli 527 t€ ja liikevoitto 256 t€; omavaraisuusaste 51,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 190 t€ ja tuloverot 39 t€.
Rauma: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Sähkötyö Kylander OySähköasennus
- SH-Frostnav OyKone- ja prosessisuunnittelu
- LUMI Atelier OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2023 |
|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ |
| Käyttökate | 418 t€ |
| Käyttökate-% | 79,2 % |
| Liikevoitto | 256 t€ |
| Liikevoitto-% | 48,6 % |
| Tilikauden tulos | 187 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,0 % |
| Quick ratio | 0,08 |
| Current ratio | 0,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 211,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,1 % |
| Taseen loppusumma | 2,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ |
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -162 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -110 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 256 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 232 t€ |
| Tuloverot | -45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 187 t€ |
Tase
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,3 M€ |
| Saamiset | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 180 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 924 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 193 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -162 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -110 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 256 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 232 t€ |
| Tuloverot | -45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 187 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,3 M€ |
| Saamiset | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 180 t€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 924 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 193 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 148 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,7 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 187 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 838 € |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 042 € |
| Vastattavaa | 2,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 335 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -24 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 164 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 795 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 149 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 6 201 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | 213 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -162 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,3 M€ |
| Palvelujen ostot | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 906 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 18 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jalo-Kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 8,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.