Jalo-Kiinteistöt Oy är ett aktiebolag med hemort i Raumo, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2023 var omsättningen 527 t€ och rörelseresultatet 256 t€; soliditet 51,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 190 t€ och inkomstskatterna 39 t€.
Raumo: 5 nya företag på 30 dagar
- Sähkötyö Kylander OySähköasennus
- SH-Frostnav OyKone- ja prosessisuunnittelu
- LUMI Atelier OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2023 |
|---|---|
| Omsättning | 527 t€ |
| Rörelsebidrag | 418 t€ |
| Rörelsebidrag % | 79,2 % |
| Rörelseresultat | 256 t€ |
| Rörelsemarginal | 48,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 187 t€ |
| Soliditet | 51,0 % |
| Kassalikviditet | 0,08 |
| Current ratio | 0,08 |
| Relativ skuldsättning | 211,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 % |
| Balansomslutning | 2,3 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ |
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Omsättning | 527 t€ |
| Material och tjänster | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -162 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 232 t€ |
| Inkomstskatt | -45 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Bestående aktiva | 2,3 M€ |
| Fordringar | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 16 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 180 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 924 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 193 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 30.9.2023 | |
|---|---|
| Omsättning | 527 t€ |
| Material och tjänster | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -162 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 232 t€ |
| Inkomstskatt | -45 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 t€ |
| Bestående aktiva | 2,3 M€ |
| Fordringar | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 16 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 180 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 924 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 193 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 795 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 042 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 148 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 187 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -24 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 335 € |
| Passiva | 2,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 906 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 6 201 € |
| Maskiner och inventarier | 2 838 € |
| Avskrivningar enligt plan | -162 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 149 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 164 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 18 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Hyresrättigheter | 213 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jalo-Kiinteistöt Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 8,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.