Jämsän Ykkösvaraosa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jämsä, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 69 t€; omavaraisuusaste 9,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 147 t€ ja tuloverot 30 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 9.9.2026.
Jämsä: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Vehkala Visions OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Mikroni Digital OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nordic Treiding OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 35,4 % | -29,0 % | 11,7 % | 83,9 % | – |
| Käyttökate | 68 t€ | 86 t€ | 145 t€ | 127 t€ | -5 961 € |
| Käyttökate-% | 5,8 % | 10,1 % | 12,0 % | 11,7 % | -1,0 % |
| Liikevoitto | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Liikevoitto-% | 6,0 % | 10,1 % | 11,8 % | 11,5 % | -1,7 % |
| Tilikauden tulos | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Henkilöstökulut | -195 t€ | 172 t€ | 157 t€ | 144 t€ | 114 t€ |
| Omavaraisuusaste | 9,9 % | 82,4 % | 20,2 % | 18,5 % | 70,1 % |
| Quick ratio | 0,48 | 2,54 | 0,52 | 0,56 | 1,49 |
| Current ratio | 1,10 | 5,69 | 1,24 | 1,21 | 3,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 48,9 % | 10,0 % | 39,0 % | 42,1 % | 24,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 96,0 % | 17,1 % | 97,9 % | 97,6 % | -2,9 % |
| Taseen loppusumma | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Oma pääoma | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 813 € | – | 100 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 724 t€ | -536 t€ | -747 t€ | -655 t€ | -430 t€ |
| Henkilöstökulut | 195 t€ | -172 t€ | -157 t€ | -144 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 171 t€ | -61 t€ | -157 t€ | -153 t€ | -48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 125 € | -44 € | 3 899 € | 37 € | -2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 75 t€ | 86 t€ | 146 t€ | 124 t€ | -9 796 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -18 t€ | -30 t€ | -23 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
Tase
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 902 € | 50 € | 6 520 € | 8 676 € | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 625 t€ | 486 t€ | 583 t€ | 550 t€ | 464 t€ |
| Vastaavaa | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Vieras pääoma | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 813 € | – | 100 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 724 t€ | -536 t€ | -747 t€ | -655 t€ | -430 t€ |
| Henkilöstökulut | 195 t€ | -172 t€ | -157 t€ | -144 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 171 t€ | -61 t€ | -157 t€ | -153 t€ | -48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 125 € | -44 € | 3 899 € | 37 € | -2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 75 t€ | 86 t€ | 146 t€ | 124 t€ | -9 796 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -18 t€ | -30 t€ | -23 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 902 € | 50 € | 6 520 € | 8 676 € | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 625 t€ | 486 t€ | 583 t€ | 550 t€ | 464 t€ |
| Vastaavaa | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Vieras pääoma | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 86 t€ | 22 t€ | 97 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 € | 11 t€ | 6 642 € | 3 875 € | 12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | – | 330 t€ | – | 0 € | 341 t€ |
| Vastattavaa | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 125 € | 0 € | 4 124 € | 112 € | 6 € |
| Aineettomat oikeudet | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 18 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 300 € | 0 € | 300 € | 300 € | 300 € |
| Ostot tilikauden aikana | 732 t€ | -548 t€ | -787 t€ | -694 t€ | -410 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 40 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 46 t€ | 43 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -12 t€ | 16 t€ | 44 t€ | 43 t€ | -16 t€ |
| Eläkekulut | 32 t€ | -19 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -15 t€ |
| Palvelujen ostot | 4 719 € | -3 917 € | -3 547 € | -4 435 € | -4 274 € |
| Koneet ja kalusto | 4 852 € | 0 € | 6 470 € | 8 626 € | 12 t€ |
| Valmiit tuotteet | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 463 t€ | 21 t€ | 343 t€ | 368 t€ | 55 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 852 € | 0 € | 6 470 € | 8 626 € | 12 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 872 € | -3 679 € | -3 267 € | -3 750 € | -2 914 € |
| Palkat ja palkkiot | 158 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -118 t€ | -96 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 t€ | 2 084 € | 120 € | 2 100 € | 2 090 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -44 € | -225 € | -75 € | -8 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jämsän Ykkösvaraosa Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (299 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 35 t€, 4,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui