Jämsän Ykkösvaraosa Oy är ett aktiebolag med hemort i Jämsä, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 69 t€; soliditet 9,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 147 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 9.9.2026.
Jämsä: 4 nya företag på 30 dagar
- Vehkala Visions OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Mikroni Digital OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nordic Treiding OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Förändring i omsättning | 35,4 % | -29,0 % | 11,7 % | 83,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 68 t€ | 86 t€ | 145 t€ | 127 t€ | -5 961 € |
| Rörelsebidrag % | 5,8 % | 10,1 % | 12,0 % | 11,7 % | -1,0 % |
| Rörelseresultat | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 10,1 % | 11,8 % | 11,5 % | -1,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Personalkostnader | -195 t€ | 172 t€ | 157 t€ | 144 t€ | 114 t€ |
| Soliditet | 9,9 % | 82,4 % | 20,2 % | 18,5 % | 70,1 % |
| Kassalikviditet | 0,48 | 2,54 | 0,52 | 0,56 | 1,49 |
| Current ratio | 1,10 | 5,69 | 1,24 | 1,21 | 3,26 |
| Relativ skuldsättning | 48,9 % | 10,0 % | 39,0 % | 42,1 % | 24,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 96,0 % | 17,1 % | 97,9 % | 97,6 % | -2,9 % |
| Balansomslutning | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Eget kapital | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Kassa och bank | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 813 € | – | 100 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 724 t€ | -536 t€ | -747 t€ | -655 t€ | -430 t€ |
| Personalkostnader | 195 t€ | -172 t€ | -157 t€ | -144 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | -61 t€ | -157 t€ | -153 t€ | -48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 125 € | -44 € | 3 899 € | 37 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 75 t€ | 86 t€ | 146 t€ | 124 t€ | -9 796 € |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -18 t€ | -30 t€ | -23 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 902 € | 50 € | 6 520 € | 8 676 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
| Rörliga aktiva | 625 t€ | 486 t€ | 583 t€ | 550 t€ | 464 t€ |
| Aktiva | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Främmande kapital | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.9.2025 | 28.2.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 856 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 587 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 813 € | – | 100 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 724 t€ | -536 t€ | -747 t€ | -655 t€ | -430 t€ |
| Personalkostnader | 195 t€ | -172 t€ | -157 t€ | -144 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | -61 t€ | -157 t€ | -153 t€ | -48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | 86 t€ | 142 t€ | 124 t€ | -9 794 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 125 € | -44 € | 3 899 € | 37 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 75 t€ | 86 t€ | 146 t€ | 124 t€ | -9 796 € |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -18 t€ | -30 t€ | -23 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Bestående aktiva | 4 902 € | 50 € | 6 520 € | 8 676 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Fordringar | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 222 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 201 t€ | 153 t€ |
| Rörliga aktiva | 625 t€ | 486 t€ | 583 t€ | 550 t€ | 464 t€ |
| Aktiva | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 62 t€ | 400 t€ | 119 t€ | 103 t€ | 333 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Främmande kapital | 567 t€ | 85 t€ | 470 t€ | 455 t€ | 142 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 86 t€ | 22 t€ | 97 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 € | 11 t€ | 6 642 € | 3 875 € | 12 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 617 € | 0 € | -2 157 € | -2 875 € | -3 834 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | – | 330 t€ | – | 0 € | 341 t€ |
| Passiva | 629 t€ | 486 t€ | 590 t€ | 558 t€ | 475 t€ |
| Immateriella tillgångar | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 125 € | 0 € | 4 124 € | 112 € | 6 € |
| Immateriella rättigheter | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € | 50 € |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 43 t€ | 57 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 18 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 300 € | 0 € | 300 € | 300 € | 300 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 732 t€ | -548 t€ | -787 t€ | -694 t€ | -410 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 46 t€ | 43 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -12 t€ | 16 t€ | 44 t€ | 43 t€ | -16 t€ |
| Pensionskostnader | 32 t€ | -19 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -15 t€ |
| Köp av tjänster | 4 719 € | -3 917 € | -3 547 € | -4 435 € | -4 274 € |
| Maskiner och inventarier | 4 852 € | 0 € | 6 470 € | 8 626 € | 12 t€ |
| Färdiga produkter | 352 t€ | 269 t€ | 340 t€ | 296 t€ | 253 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 463 t€ | 21 t€ | 343 t€ | 368 t€ | 55 t€ |
| Materiella tillgångar | 4 852 € | 0 € | 6 470 € | 8 626 € | 12 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 872 € | -3 679 € | -3 267 € | -3 750 € | -2 914 € |
| Löner och arvoden | 158 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -118 t€ | -96 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 2 084 € | 120 € | 2 100 € | 2 090 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 60 t€ | 68 t€ | 117 t€ | 101 t€ | -9 796 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -44 € | -225 € | -75 € | -8 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jämsän Ykkösvaraosa Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (299 företag med beskattningsbar inkomst; median 35 t€, 4,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades