Cwan Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 37 t€ ja liikevoitto 14 t€; omavaraisuusaste 66,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 651 € ja tuloverot 930 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 35,4 % | -21,5 % | -39,9 % | – |
| Käyttökate | 8 940 € | 8 510 € | 10 t€ | 29 t€ |
| Käyttökate-% | 24,1 % | 31,0 % | 29,4 % | 50,6 % |
| Liikevoitto | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Liikevoitto-% | 38,1 % | 30,7 % | 21,0 % | 43,9 % |
| Tilikauden tulos | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | 2 432 € |
| Omavaraisuusaste | 66,8 % | 67,2 % | 59,1 % | 62,1 % |
| Quick ratio | 0,14 | 0,18 | 0,18 | 0,04 |
| Current ratio | 0,14 | 0,18 | 0,18 | 0,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 124,6 % | 148,7 % | 158,1 % | 87,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,1 % | 4,5 % | 3,9 % | 22,8 % |
| Taseen loppusumma | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Oma pääoma | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -2 432 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 276 € | -3 737 € | -3 441 € | -1 786 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 4 693 € | 3 899 € | 24 t€ |
| Tuloverot | 2 420 € | -930 € | -810 € | -4 687 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 137 t€ | 121 t€ | 130 t€ | 133 t€ |
| Saamiset | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Vastaavaa | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 46 t€ | 41 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -2 432 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 276 € | -3 737 € | -3 441 € | -1 786 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 4 693 € | 3 899 € | 24 t€ |
| Tuloverot | 2 420 € | -930 € | -810 € | -4 687 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 137 t€ | 121 t€ | 130 t€ | 133 t€ |
| Saamiset | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Vastaavaa | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 46 t€ | 41 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Sijoitukset | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 19 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 743 € | 6 270 € | 12 t€ | 5 373 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 81 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 440 € | 2 140 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 457 € | 2 908 € | 1 275 € | 991 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 956 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 300 € | -3 783 € | -3 442 € | -2 164 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 16 t€ | 0 € | 8 777 € | 12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -2 400 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 686 € | 149 € | 168 € | 2 828 € |
| Vastattavaa | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 46 € | 1 € | 378 € |
| Muut henkilösivukulut | – | – | 0 € | -32 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 0 € | 8 777 € | 12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 000 € | 8 357 € | 15 t€ | 15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Cwan Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.