Cwan Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 37 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 66,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 651 € och inkomstskatterna 930 €.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Förändring i omsättning | 35,4 % | -21,5 % | -39,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 8 940 € | 8 510 € | 10 t€ | 29 t€ |
| Rörelsebidrag % | 24,1 % | 31,0 % | 29,4 % | 50,6 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Rörelsemarginal | 38,1 % | 30,7 % | 21,0 % | 43,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | 2 432 € |
| Soliditet | 66,8 % | 67,2 % | 59,1 % | 62,1 % |
| Kassalikviditet | 0,14 | 0,18 | 0,18 | 0,04 |
| Current ratio | 0,14 | 0,18 | 0,18 | 0,04 |
| Relativ skuldsättning | 124,6 % | 148,7 % | 158,1 % | 87,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | 4,5 % | 3,9 % | 22,8 % |
| Balansomslutning | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Eget kapital | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -2 432 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 276 € | -3 737 € | -3 441 € | -1 786 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 4 693 € | 3 899 € | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 2 420 € | -930 € | -810 € | -4 687 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 137 t€ | 121 t€ | 130 t€ | 133 t€ |
| Fordringar | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Rörliga aktiva | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Aktiva | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 41 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 t€ | 27 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -2 432 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 8 430 € | 7 341 € | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 276 € | -3 737 € | -3 441 € | -1 786 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 4 693 € | 3 899 € | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 2 420 € | -930 € | -810 € | -4 687 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Bestående aktiva | 137 t€ | 121 t€ | 130 t€ | 133 t€ |
| Fordringar | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Rörliga aktiva | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Aktiva | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 93 t€ | 84 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 41 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Placeringar | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 19 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 743 € | 6 270 € | 12 t€ | 5 373 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 81 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 440 € | 2 140 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 457 € | 2 908 € | 1 275 € | 991 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 956 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9 776 € | -5 403 € | -8 256 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 449 € | 3 763 € | 3 090 € | 19 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 440 € | 3 115 € | 5 056 € | 1 047 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 300 € | -3 783 € | -3 442 € | -2 164 € |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 0 € | 8 777 € | 12 t€ |
| Löner och arvoden | – | – | 0 € | -2 400 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 686 € | 149 € | 168 € | 2 828 € |
| Passiva | 139 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 134 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 24 € | 46 € | 1 € | 378 € |
| Övriga lönebikostnader | – | – | 0 € | -32 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 0 € | 8 777 € | 12 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 204 € | -80 € | -2 926 € | -3 901 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 000 € | 8 357 € | 15 t€ | 15 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Cwan Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.