Työkaluvalmistus Nisula Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Maalahti, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 944 t€ ja liikevoitto 377 t€; omavaraisuusaste 96,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 581 t€ ja tuloverot 118 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,1 % | -1,0 % | 2,6 % | – |
| Käyttökate | 300 t€ | 530 t€ | 551 t€ | 518 t€ |
| Käyttökate-% | 31,8 % | 52,7 % | 54,3 % | 52,3 % |
| Liikevoitto | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Liikevoitto-% | 40,0 % | 48,8 % | 51,7 % | 49,2 % |
| Tilikauden tulos | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Henkilöstökulut | -304 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 224 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,6 % | 95,9 % | 94,9 % | 93,9 % |
| Quick ratio | 19,45 | 13,82 | 10,33 | 7,81 |
| Current ratio | 19,45 | 13,82 | 10,33 | 7,81 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,3 % | 12,2 % | 14,1 % | 16,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,9 % | 15,1 % | 16,3 % | 16,0 % |
| Taseen loppusumma | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 080 € | 3 277 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 105 t€ | -136 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Henkilöstökulut | 304 t€ | -258 t€ | -244 t€ | -224 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -84 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -46 t€ | 71 t€ | 23 t€ | 1 416 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 424 t€ | 561 t€ | 548 t€ | 488 t€ |
| Tuloverot | 97 t€ | -121 t€ | -110 t€ | -98 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Saamiset | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 118 t€ | 139 t€ | 153 t€ |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 123 t€ | 144 t€ | 159 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 080 € | 3 277 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 105 t€ | -136 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Henkilöstökulut | 304 t€ | -258 t€ | -244 t€ | -224 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -84 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -46 t€ | 71 t€ | 23 t€ | 1 416 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 424 t€ | 561 t€ | 548 t€ | 488 t€ |
| Tuloverot | 97 t€ | -121 t€ | -110 t€ | -98 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Saamiset | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Vastaavaa | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 118 t€ | 139 t€ | 153 t€ |
| Vieras pääoma | 107 t€ | 123 t€ | 144 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 21 t€ | 31 t€ | 43 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 518 € | 1 037 € |
| Vastattavaa | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 125 t€ | 325 t€ | 748 t€ | 323 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 45 t€ | 93 t€ | 29 t€ | 22 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 51 t€ | 75 t€ | 23 t€ | 1 422 € |
| Koneet ja kalusto | 37 t€ | 43 t€ | 61 t€ | 73 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ | 33 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 266 t€ | -223 t€ | -211 t€ | -193 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 222 t€ | 283 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 747 t€ | 919 t€ | 919 t€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 140 t€ | 110 t€ | 138 t€ | 181 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 364 € | -4 511 € | -11 € | -7 € |
| Eläkekulut | 30 t€ | -28 t€ | -26 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 376 € | 2 207 € | 225 € | 320 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 57 t€ | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 753 € | -6 967 € | -7 664 € | -5 587 € |
| Palvelujen ostot | 1 508 € | -2 446 € | -1 800 € | -5 589 € |
| Liikearvo | 222 t€ | 283 t€ | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 139 t€ | 197 t€ | 156 t€ | 166 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 104 t€ | -134 t€ | -118 t€ | -138 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | – | 0 € | 320 t€ | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 125 t€ | 325 t€ | 748 t€ | 323 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 47 t€ | 85 t€ | 91 t€ | 77 t€ |
| Sijoitukset | 747 t€ | 919 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Työkaluvalmistus Nisula Oy kuuluu toimialaluokassa metallien työstö ylimpään 10 %:iin (491 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 51 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Maalahti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta