Työkaluvalmistus Nisula Oy är ett aktiebolag med hemort i Malax, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 944 t€ och rörelseresultatet 377 t€; soliditet 96,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 581 t€ och inkomstskatterna 118 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,1 % | -1,0 % | 2,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 300 t€ | 530 t€ | 551 t€ | 518 t€ |
| Rörelsebidrag % | 31,8 % | 52,7 % | 54,3 % | 52,3 % |
| Rörelseresultat | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Rörelsemarginal | 40,0 % | 48,8 % | 51,7 % | 49,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Personalkostnader | -304 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 224 t€ |
| Soliditet | 96,6 % | 95,9 % | 94,9 % | 93,9 % |
| Kassalikviditet | 19,45 | 13,82 | 10,33 | 7,81 |
| Current ratio | 19,45 | 13,82 | 10,33 | 7,81 |
| Relativ skuldsättning | 11,3 % | 12,2 % | 14,1 % | 16,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 % | 15,1 % | 16,3 % | 16,0 % |
| Balansomslutning | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 080 € | 3 277 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 105 t€ | -136 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Personalkostnader | 304 t€ | -258 t€ | -244 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 83 t€ | -84 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -46 t€ | 71 t€ | 23 t€ | 1 416 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 424 t€ | 561 t€ | 548 t€ | 488 t€ |
| Inkomstskatt | 97 t€ | -121 t€ | -110 t€ | -98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Fordringar | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Korfristigt främmande kapital | 103 t€ | 118 t€ | 139 t€ | 153 t€ |
| Främmande kapital | 107 t€ | 123 t€ | 144 t€ | 159 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 944 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 990 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 080 € | 3 277 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 105 t€ | -136 t€ | -119 t€ | -144 t€ |
| Personalkostnader | 304 t€ | -258 t€ | -244 t€ | -224 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 83 t€ | -84 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 377 t€ | 490 t€ | 525 t€ | 487 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -46 t€ | 71 t€ | 23 t€ | 1 416 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 424 t€ | 561 t€ | 548 t€ | 488 t€ |
| Inkomstskatt | 97 t€ | -121 t€ | -110 t€ | -98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Fordringar | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 551 t€ | 692 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Korfristigt främmande kapital | 103 t€ | 118 t€ | 139 t€ | 153 t€ |
| Främmande kapital | 107 t€ | 123 t€ | 144 t€ | 159 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Materiella tillgångar | 139 t€ | 197 t€ | 156 t€ | 166 t€ |
| Placeringar | 747 t€ | 919 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | – | 0 € | 320 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 266 t€ | -223 t€ | -211 t€ | -193 t€ |
| Passiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 125 t€ | 325 t€ | 748 t€ | 323 t€ |
| Maskiner och inventarier | 37 t€ | 43 t€ | 61 t€ | 73 t€ |
| Köp av tjänster | 1 508 € | -2 446 € | -1 800 € | -5 589 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 140 t€ | 110 t€ | 138 t€ | 181 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 12 t€ | 17 t€ | 33 t€ |
| Goodwill | 222 t€ | 283 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 376 € | 2 207 € | 225 € | 320 € |
| Övriga aktier och andelar | 747 t€ | 919 t€ | 919 t€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 47 t€ | 85 t€ | 91 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 141 t€ | 112 t€ | 138 t€ | 182 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 57 t€ | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 43 t€ | 21 t€ | 31 t€ | 43 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 8 753 € | -6 967 € | -7 664 € | -5 587 € |
| Övriga materiella tillgångar | – | 0 € | 518 € | 1 037 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 327 t€ | 440 t€ | 439 t€ | 390 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 51 t€ | 75 t€ | 23 t€ | 1 422 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 364 € | -4 511 € | -11 € | -7 € |
| Immateriella tillgångar | 222 t€ | 283 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | 3 905 € | 4 655 € | 4 635 € | 5 365 € |
| Finansiella värdepapper | 125 t€ | 325 t€ | 748 t€ | 323 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 45 t€ | 93 t€ | 29 t€ | 22 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 104 t€ | -134 t€ | -118 t€ | -138 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 77 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -31 t€ |
| Pensionskostnader | 30 t€ | -28 t€ | -26 t€ | -25 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Työkaluvalmistus Nisula Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen metallegoarbeten (491 företag med beskattningsbar inkomst; median 51 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Malax
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis