Pienkonehuolto Keskiaho Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pudasjärvi, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 2,4 M€ ja liikevoitto 135 t€; omavaraisuusaste 58,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 106 t€ ja tuloverot 22 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 18 t€ vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,3 % | 20,9 % | 8,1 % | 2,3 % | 3,3 % | – |
| Käyttökate | 116 t€ | 127 t€ | 175 t€ | 136 t€ | 98 t€ | 114 t€ |
| Käyttökate-% | 4,9 % | 5,5 % | 9,2 % | 7,7 % | 5,7 % | 6,8 % |
| Liikevoitto | 135 t€ | 105 t€ | 154 t€ | 109 t€ | 73 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,7 % | 4,6 % | 8,0 % | 6,2 % | 4,2 % | 5,7 % |
| Tilikauden tulos | 109 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 74 t€ |
| Henkilöstökulut | -213 t€ | 177 t€ | 192 t€ | 221 t€ | 190 t€ | 164 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,1 % | 55,0 % | 75,3 % | 52,0 % | 60,8 % | 75,3 % |
| Quick ratio | 0,95 | 0,83 | 0,95 | 0,47 | 0,62 | 0,85 |
| Current ratio | 2,00 | 1,94 | 3,29 | 1,71 | 1,94 | 2,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,5 % | 20,7 % | 9,3 % | 23,9 % | 15,0 % | 7,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,8 % | 14,5 % | 22,7 % | 19,1 % | 15,3 % | 20,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 722 t€ | 879 t€ | 661 t€ | 491 t€ |
| Oma pääoma | 647 t€ | 585 t€ | 544 t€ | 457 t€ | 402 t€ | 370 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 234 t€ | 156 t€ | 124 t€ | 143 t€ | 90 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 533 € | 161 € | 85 € | 100 € | 10 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -177 t€ | -192 t€ | -221 t€ | -190 t€ | -164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | -79 t€ | -69 t€ | -66 t€ | -62 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 135 t€ | 105 t€ | 154 t€ | 109 t€ | 73 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -872 € | 836 € | 305 € | 510 € | 761 € | -1 267 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 106 t€ | 154 t€ | 109 t€ | 74 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 74 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 125 t€ | 136 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 548 t€ | 529 t€ | 415 t€ | 521 t€ | 344 t€ | 236 t€ |
| Saamiset | 275 t€ | 164 t€ | 14 t€ | 75 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 234 t€ | 156 t€ | 124 t€ | 143 t€ | 90 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 926 t€ | 585 t€ | 720 t€ | 504 t€ | 339 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 722 t€ | 879 t€ | 661 t€ | 491 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 647 t€ | 585 t€ | 544 t€ | 457 t€ | 402 t€ | 370 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 521 t€ | 478 t€ | 178 t€ | 422 t€ | 259 t€ | 121 t€ |
| Vieras pääoma | 521 t€ | 478 t€ | 178 t€ | 422 t€ | 259 t€ | 121 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 533 € | 161 € | 85 € | 100 € | 10 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -177 t€ | -192 t€ | -221 t€ | -190 t€ | -164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | -79 t€ | -69 t€ | -66 t€ | -62 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 135 t€ | 105 t€ | 154 t€ | 109 t€ | 73 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -872 € | 836 € | 305 € | 510 € | 761 € | -1 267 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 106 t€ | 154 t€ | 109 t€ | 74 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 74 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 125 t€ | 136 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 548 t€ | 529 t€ | 415 t€ | 521 t€ | 344 t€ | 236 t€ |
| Saamiset | 275 t€ | 164 t€ | 14 t€ | 75 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 219 t€ | 234 t€ | 156 t€ | 124 t€ | 143 t€ | 90 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 926 t€ | 585 t€ | 720 t€ | 504 t€ | 339 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 722 t€ | 879 t€ | 661 t€ | 491 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 647 t€ | 585 t€ | 544 t€ | 457 t€ | 402 t€ | 370 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 521 t€ | 478 t€ | 178 t€ | 422 t€ | 259 t€ | 121 t€ |
| Vieras pääoma | 521 t€ | 478 t€ | 178 t€ | 422 t€ | 259 t€ | 121 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 432 t€ | 451 t€ | 111 t€ | 378 t€ | 221 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 850 € | 3 313 € | 286 € | 0 € | 5 752 € | 1 563 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 19 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 190 € | 380 € | 2 160 € | 3 939 € | 5 719 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 55 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Sijoitukset | – | – | – | 0 € | 300 € | 300 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 530 t€ | 492 t€ | 412 t€ | 362 t€ | 332 t€ | 288 t€ |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 722 t€ | 879 t€ | 661 t€ | 491 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 872 € | 866 € | 482 € | 525 € | 771 € | 1 022 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 275 t€ | 164 t€ | 14 t€ | 75 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 31 t€ | 25 t€ | 40 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 20 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,0 M€ | -2,0 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,5 M€ | -1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 257 t€ | 127 t€ | 13 t€ | 59 t€ | 7 628 € | 8 214 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -20 t€ | 114 t€ | -106 t€ | 178 t€ | 108 t€ | -40 t€ |
| Eläkekulut | 30 t€ | -24 t€ | -28 t€ | -32 t€ | -24 t€ | -23 t€ |
| Palvelujen ostot | 3 083 € | -2 627 € | -3 097 € | 0 € | 0 € | -906 € |
| Koneet ja kalusto | 42 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 58 t€ | 48 t€ | 36 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 352 € | 2 564 € | 27 t€ | 6 063 € | 6 018 € | 20 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 125 t€ | 136 t€ | 137 t€ | 159 t€ | 157 t€ | 152 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 954 € | -4 366 € | -5 189 € | -9 214 € | -5 527 € | -5 923 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 64 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 92 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 178 t€ | -148 t€ | -159 t€ | -180 t€ | -161 t€ | -135 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 423 € | 33 t€ | 0 € | 16 t€ | 3 848 € | 3 000 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | – | 0 € | 300 € | 300 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 109 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 74 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 548 t€ | 529 t€ | 415 t€ | 521 t€ | 344 t€ | 236 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -30 € | -177 € | -15 € | -10 € | -2 289 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pienkonehuolto Keskiaho Oy kuuluu toimialaluokassa autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (568 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 24 t€, 4,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.