Järviseudun Pelletti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alajärvi, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 1,3 M€ ja liikevoitto 188 t€; omavaraisuusaste 60,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 130 t€ ja tuloverot 26 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 536 t€ | 186 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,2 % | -5,7 % | 29,5 % | 90,4 % | 187,8 % | – |
| Käyttökate | 242 t€ | 244 t€ | 124 t€ | 135 t€ | 127 t€ | 29 t€ |
| Käyttökate-% | 19,0 % | 19,6 % | 9,4 % | 13,2 % | 23,6 % | 15,4 % |
| Liikevoitto | 188 t€ | 167 t€ | 57 t€ | 83 t€ | 66 t€ | -27 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,8 % | 13,4 % | 4,3 % | 8,2 % | 12,4 % | -14,3 % |
| Tilikauden tulos | 116 t€ | 104 t€ | 16 t€ | 48 t€ | 35 t€ | -36 t€ |
| Henkilöstökulut | 161 t€ | 184 t€ | 200 t€ | 122 t€ | 82 t€ | 52 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,7 % | 50,1 % | 40,1 % | 36,4 % | 31,2 % | 27,3 % |
| Quick ratio | 0,61 | 0,59 | 1,01 | 1,31 | 0,18 | 0,15 |
| Current ratio | 1,68 | 1,44 | 1,35 | 1,62 | 1,37 | 1,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 32,0 % | 39,5 % | 44,4 % | 61,2 % | 120,9 % | 340,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,4 % | 27,3 % | 5,9 % | 18,3 % | 16,2 % | -20,2 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 987 t€ | 980 t€ | 982 t€ | 942 t€ | 871 t€ |
| Oma pääoma | 498 t€ | 381 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 213 t€ | 179 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 61 t€ | 143 t€ | 174 t€ | 9 582 € | 2 526 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 536 t€ | 186 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -746 t€ | -794 t€ | -882 t€ | -433 t€ | -338 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | -161 t€ | -184 t€ | -200 t€ | -122 t€ | -82 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -53 t€ | -77 t€ | -66 t€ | -52 t€ | -60 t€ | -55 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -164 t€ | -148 t€ | -145 t€ | -104 t€ | -95 t€ | -70 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 188 t€ | 167 t€ | 57 t€ | 83 t€ | 66 t€ | -27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -8 278 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 164 t€ | 128 t€ | 40 t€ | 70 t€ | 55 t€ | -35 t€ |
| Tuloverot | -29 t€ | -26 t€ | -4 104 € | -6 972 € | 1 232 € | -1 231 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 104 t€ | 16 t€ | 48 t€ | 35 t€ | -36 t€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 649 t€ | 633 t€ | 638 t€ | 684 t€ | 614 t€ | 672 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 247 t€ | 209 t€ | 86 t€ | 57 t€ | 284 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 106 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 66 t€ | 34 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 61 t€ | 143 t€ | 174 t€ | 9 582 € | 2 526 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 387 t€ | 355 t€ | 341 t€ | 297 t€ | 328 t€ | 200 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 987 t€ | 980 t€ | 982 t€ | 942 t€ | 871 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 498 t€ | 381 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 213 t€ | 179 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 132 t€ | 113 t€ | 116 t€ | 96 t€ | 81 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 177 t€ | 246 t€ | 334 t€ | 441 t€ | 408 t€ | 488 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 230 t€ | 247 t€ | 253 t€ | 183 t€ | 240 t€ | 145 t€ |
| Vieras pääoma | 407 t€ | 493 t€ | 587 t€ | 624 t€ | 648 t€ | 633 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 536 t€ | 186 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -746 t€ | -794 t€ | -882 t€ | -433 t€ | -338 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | -161 t€ | -184 t€ | -200 t€ | -122 t€ | -82 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -53 t€ | -77 t€ | -66 t€ | -52 t€ | -60 t€ | -55 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -164 t€ | -148 t€ | -145 t€ | -104 t€ | -95 t€ | -70 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 188 t€ | 167 t€ | 57 t€ | 83 t€ | 66 t€ | -27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -24 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -8 278 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 164 t€ | 128 t€ | 40 t€ | 70 t€ | 55 t€ | -35 t€ |
| Tuloverot | -29 t€ | -26 t€ | -4 104 € | -6 972 € | 1 232 € | -1 231 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 104 t€ | 16 t€ | 48 t€ | 35 t€ | -36 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 649 t€ | 633 t€ | 638 t€ | 684 t€ | 614 t€ | 672 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 247 t€ | 209 t€ | 86 t€ | 57 t€ | 284 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 106 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 66 t€ | 34 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 61 t€ | 143 t€ | 174 t€ | 9 582 € | 2 526 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 387 t€ | 355 t€ | 341 t€ | 297 t€ | 328 t€ | 200 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 987 t€ | 980 t€ | 982 t€ | 942 t€ | 871 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 498 t€ | 381 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 213 t€ | 179 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 132 t€ | 113 t€ | 116 t€ | 96 t€ | 81 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 177 t€ | 246 t€ | 334 t€ | 441 t€ | 408 t€ | 488 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 230 t€ | 247 t€ | 253 t€ | 183 t€ | 240 t€ | 145 t€ |
| Vieras pääoma | 407 t€ | 493 t€ | 587 t€ | 624 t€ | 648 t€ | 633 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 21 t€ | 0 € | 0 € | 106 t€ | 0 € | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 234 t€ | 252 t€ | 235 t€ | 251 t€ | 270 t€ | 291 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 780 € | 2 373 € | 3 164 € | 4 219 € | 5 625 € | 7 500 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 38 t€ | 124 t€ | 28 t€ | -227 t€ | 106 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 116 t€ | 104 t€ | 16 t€ | 48 t€ | 35 t€ | -36 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -19 t€ | 2 544 € | -19 t€ | -16 t€ | -21 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 285 t€ | 270 t€ | 313 t€ | 234 t€ | 259 t€ | 295 t€ |
| Eläkekulut | -23 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 58 t€ | 58 t€ | 50 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 42 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 987 t€ | 980 t€ | 982 t€ | 942 t€ | 871 t€ |
| Poistoero | 132 t€ | 113 t€ | 116 t€ | 96 t€ | 81 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 377 € | 7 578 € | 2 576 € | 0 € | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 247 t€ | 209 t€ | 86 t€ | 57 t€ | 284 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 78 t€ | 72 t€ | 35 t€ | 18 t€ | 6 002 € | 3 610 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 100 t€ | 73 t€ | 110 t€ | 61 t€ | 23 t€ | 4 808 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -24 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -8 295 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 60 t€ | 97 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 185 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 21 t€ | 60 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 887 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 106 t€ | 84 t€ | 113 t€ | 66 t€ | 34 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 655 € | 0 € | 5 108 € | 12 t€ | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 171 t€ | 67 t€ | 51 t€ | 3 223 € | -31 t€ | 4 757 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 88 t€ | 88 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 20 t€ | 21 t€ | 9 258 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | – | – | 0 € | 164 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -53 t€ | -77 t€ | -66 t€ | -52 t€ | -60 t€ | -55 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 647 t€ | 630 t€ | 635 t€ | 680 t€ | 608 t€ | 664 t€ |
| Pääomalainat | 185 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 185 t€ |
| Palvelujen ostot | -450 € | -7 130 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 177 t€ | 246 t€ | 334 t€ | 441 t€ | 408 t€ | 488 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -745 t€ | -786 t€ | -882 t€ | -433 t€ | -338 t€ | -200 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 62 € | 109 € | 60 € | 15 € | 15 € | 17 € |
| Muut henkilösivukulut | -513 € | -10 t€ | -7 686 € | -5 216 € | -2 544 € | -1 647 € |
| Palkat ja palkkiot | -138 t€ | -151 t€ | -160 t€ | -103 t€ | -67 t€ | -40 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 780 € | 2 373 € | 3 164 € | 4 219 € | 5 625 € | 7 500 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Järviseudun Pelletti Oy kuuluu toimialaluokassa kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta ylimpään neljännekseen (58 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 11 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.