Hermanni H Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhava, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 257 t€; omavaraisuusaste 39,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 187 t€ ja tuloverot 38 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 145 t€ | 292 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 626,1 % | -50,3 % | – |
| Käyttökate | 498 t€ | 75 t€ | 157 t€ |
| Käyttökate-% | 47,3 % | 51,5 % | 53,7 % |
| Liikevoitto | 257 t€ | -43 t€ | 15 t€ |
| Liikevoitto-% | 24,4 % | -29,3 % | 5,2 % |
| Tilikauden tulos | 204 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
| Henkilöstökulut | 3 302 € | 2 343 € | 2 108 € |
| Omavaraisuusaste | 39,7 % | 25,8 % | 27,9 % |
| Quick ratio | 0,27 | 0,25 | 0,15 |
| Current ratio | 0,44 | 0,36 | 0,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 57,6 % | 386,2 % | 216,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 51,3 % | -25,3 % | 3,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 859 t€ | 874 t€ |
| Oma pääoma | 399 t€ | 194 t€ | 243 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 537 € | 196 € | 960 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 145 t€ | 292 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 349 t€ | 96 t€ | 31 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -555 t€ | -32 t€ | -112 t€ |
| Henkilöstökulut | -3 302 € | -2 343 € | -2 108 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -241 t€ | -117 t€ | -141 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -345 t€ | -133 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 257 t€ | -43 t€ | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 t€ | -6 562 € | -5 917 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 235 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
| Tuloverot | -31 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 204 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 623 t€ | 782 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 218 t€ | 71 t€ | 0 € |
| Saamiset | 350 t€ | 165 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 537 € | 196 € | 960 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 570 t€ | 236 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 859 t€ | 874 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 399 t€ | 194 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 665 t€ | 630 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 665 t€ | 630 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 145 t€ | 292 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 349 t€ | 96 t€ | 31 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -555 t€ | -32 t€ | -112 t€ |
| Henkilöstökulut | -3 302 € | -2 343 € | -2 108 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -241 t€ | -117 t€ | -141 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -345 t€ | -133 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 257 t€ | -43 t€ | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 t€ | -6 562 € | -5 917 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 235 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
| Tuloverot | -31 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 204 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 623 t€ | 782 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 218 t€ | 71 t€ | 0 € |
| Saamiset | 350 t€ | 165 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 537 € | 196 € | 960 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 570 t€ | 236 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 859 t€ | 874 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 399 t€ | 194 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 665 t€ | 630 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 665 t€ | 630 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 205 t€ | 177 t€ | 190 t€ |
| Sijoitukset | 260 € | 260 € | 260 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 24 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 129 t€ | 180 t€ | 169 t€ |
| Pääomalainat | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 61 t€ | 110 t€ | 101 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 216 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 219 t€ | 163 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 265 t€ | 159 t€ | 173 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -504 t€ | -23 t€ | -103 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 204 t€ | -49 t€ | 9 348 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 350 t€ | 165 t€ | 91 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -21 t€ | -6 562 € | -5 917 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 623 t€ | 782 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 163 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 31 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 106 t€ | 1 306 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 859 t€ | 874 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 € | 0 € | 0 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 754 € | 1 949 € | 73 t€ |
| Koneet ja kalusto | 677 t€ | 415 t€ | 507 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 55 t€ | 71 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -241 t€ | -117 t€ | -141 t€ |
| Palvelujen ostot | -198 t€ | -8 163 € | -9 123 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 181 t€ | 220 t€ | 287 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 147 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 260 € | 260 € | 260 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 677 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | -3 302 € | -2 343 € | -2 108 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hermanni H Oy kuuluu toimialaluokassa yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous ylimpään neljännekseen (390 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 86 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.