Vinisa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Orimattila, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 76 t€ ja liikevoitto 68 t€; omavaraisuusaste 96,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 43 t€ ja tuloverot 8 625 €.
Orimattila: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Öyskävöyskäre OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- CWC Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
- CloudyMind OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 72 t€ | 59 t€ | 76 t€ | 85 t€ | 55 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,8 % | 22,7 % | -23,1 % | -10,6 % | 55,0 % | – |
| Käyttökate | 67 t€ | 61 t€ | 42 t€ | 50 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Käyttökate-% | 87,6 % | 85,4 % | 72,3 % | 66,0 % | 34,8 % | 79,9 % |
| Liikevoitto | 68 t€ | 60 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Liikevoitto-% | 89,1 % | 83,2 % | 68,7 % | 62,0 % | 34,7 % | 79,6 % |
| Tilikauden tulos | 54 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 37 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 € | 2 441 € | 2 860 € | 5 754 € | 16 t€ | 6 787 € |
| Omavaraisuusaste | 96,8 % | 97,6 % | 97,9 % | 98,5 % | 96,9 % | 91,2 % |
| Quick ratio | 30,54 | 41,32 | 44,67 | 63,19 | 32,14 | 11,17 |
| Current ratio | 30,54 | 41,32 | 44,67 | 63,19 | 32,14 | 11,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,7 % | 7,0 % | 6,5 % | 3,0 % | 4,6 % | 19,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,0 % | 23,2 % | 18,7 % | 25,1 % | 20,0 % | 33,9 % |
| Taseen loppusumma | 253 t€ | 213 t€ | 177 t€ | 156 t€ | 129 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 245 t€ | 208 t€ | 174 t€ | 153 t€ | 125 t€ | 109 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 240 t€ | 196 t€ | 163 t€ | 131 t€ | 63 t€ | 113 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 72 t€ | 59 t€ | 76 t€ | 85 t€ | 55 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -36 € | -160 € | -12 t€ | -27 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 5 € | -2 441 € | -2 860 € | -5 754 € | -16 t€ | -6 787 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 178 € | -1 571 € | -2 095 € | -3 099 € | -102 € | -136 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 109 € | -8 027 € | -13 t€ | -7 975 € | -13 t€ | -4 315 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 68 t€ | 60 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 785 € | 793 € | 1 000 € | 1 946 € | 2 089 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 68 t€ | 61 t€ | 41 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 46 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | -12 t€ | -8 625 € | -9 850 € | -6 616 € | -9 194 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 37 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 935 € | 6 113 € | 7 685 € | 9 779 € | 1 706 € | 1 808 € |
| Saamiset | 8 124 € | 10 t€ | 6 943 € | 15 t€ | 64 t€ | 4 008 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 240 t€ | 196 t€ | 163 t€ | 131 t€ | 63 t€ | 113 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 248 t€ | 207 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 127 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 253 t€ | 213 t€ | 177 t€ | 156 t€ | 129 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 245 t€ | 208 t€ | 174 t€ | 153 t€ | 125 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 129 € | 5 004 € | 3 797 € | 2 307 € | 3 953 € | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 8 129 € | 5 004 € | 3 797 € | 2 307 € | 3 953 € | 10 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 76 t€ | 72 t€ | 59 t€ | 76 t€ | 85 t€ | 55 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -36 € | -160 € | -12 t€ | -27 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 5 € | -2 441 € | -2 860 € | -5 754 € | -16 t€ | -6 787 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 178 € | -1 571 € | -2 095 € | -3 099 € | -102 € | -136 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 109 € | -8 027 € | -13 t€ | -7 975 € | -13 t€ | -4 315 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 68 t€ | 60 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 785 € | 793 € | 1 000 € | 1 946 € | 2 089 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 68 t€ | 61 t€ | 41 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 46 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | -12 t€ | -8 625 € | -9 850 € | -6 616 € | -9 194 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 54 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4 935 € | 6 113 € | 7 685 € | 9 779 € | 1 706 € | 1 808 € |
| Saamiset | 8 124 € | 10 t€ | 6 943 € | 15 t€ | 64 t€ | 4 008 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 240 t€ | 196 t€ | 163 t€ | 131 t€ | 63 t€ | 113 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 248 t€ | 207 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 127 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 253 t€ | 213 t€ | 177 t€ | 156 t€ | 129 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 245 t€ | 208 t€ | 174 t€ | 153 t€ | 125 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 129 € | 5 004 € | 3 797 € | 2 307 € | 3 953 € | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 8 129 € | 5 004 € | 3 797 € | 2 307 € | 3 953 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 331 € | 2 568 € | 2 032 € | 678 € | 1 519 € | 4 102 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 183 t€ | 152 t€ | 133 t€ | 107 t€ | 92 t€ | 64 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | – | 0 € | 94 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -2 518 € | -2 781 € | -5 167 € | -15 t€ | -6 542 € |
| Koneet ja kalusto | 3 535 € | 4 713 € | 6 285 € | 8 379 € | 306 € | 408 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 50 t€ | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 € | 77 € | -78 € | -587 € | -1 026 € | -408 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 124 € | 10 t€ | 6 479 € | 14 t€ | 64 t€ | 3 544 € |
| Vastattavaa | 253 t€ | 213 t€ | 177 t€ | 156 t€ | 129 t€ | 119 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -36 € | -160 € | -12 t€ | -27 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 464 € | 464 € | 464 € | 464 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € |
| Eläkekulut | – | – | – | – | 0 € | 163 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 178 € | -1 571 € | -2 095 € | -3 099 € | -102 € | -136 € |
| Sijoitukset | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 535 € | 4 713 € | 6 285 € | 8 379 € | 306 € | 408 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 54 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 333 € | 2 381 € | 1 711 € | 426 € | 2 231 € | 6 197 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 465 € | 55 € | 55 € | 1 203 € | 203 € | 196 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 464 € | 464 € | 464 € | 464 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 046 € | 6 852 € | 3 938 € | 8 608 € | 10 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 078 € | 3 603 € | 2 541 € | 5 612 € | 3 652 € | 3 544 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 838 € | 800 € | 1 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 75 € | -53 € | -7 € | 0 € | -54 € | -6 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vinisa Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen suurempaan puoliskoon (5705 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 2,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.