Sähköliike SähköWaasa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2003. Yritys on konkurssissa 10.7.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 4,9 M€ ja liikevoitto -83 t€; omavaraisuusaste 12,7 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 5,5 M€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Se on voittanut 2 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: konkurssi 13.7.2026.
Vaasa: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 5,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,2 % | – |
| Käyttökate | -28 t€ | 267 t€ |
| Käyttökate-% | -0,6 % | 4,6 % |
| Liikevoitto | -83 t€ | 186 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,7 % | 3,2 % |
| Tilikauden tulos | -224 t€ | 64 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Omavaraisuusaste | 12,7 % | 28,9 % |
| Quick ratio | 0,84 | 1,28 |
| Current ratio | 1,19 | 1,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 29,4 % | 20,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -107,9 % | 13,5 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 207 t€ | 471 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 € | 217 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 5,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 621 € | 2 402 € |
| Materiaalit ja palvelut | -2,3 M€ | -2,7 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -55 t€ | -80 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -83 t€ | 186 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -141 t€ | -93 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -224 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -224 t€ | 64 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 293 t€ | 253 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 394 t€ | 265 t€ |
| Saamiset | 947 t€ | 895 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 € | 217 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 207 t€ | 471 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 300 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 870 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 5,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 621 € | 2 402 € |
| Materiaalit ja palvelut | -2,3 M€ | -2,7 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -55 t€ | -80 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -83 t€ | 186 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -141 t€ | -93 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -224 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -224 t€ | 64 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 293 t€ | 253 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 394 t€ | 265 t€ |
| Saamiset | 947 t€ | 895 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 € | 217 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 207 t€ | 471 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 300 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 870 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 661 € | 1 661 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 26 t€ | 26 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 171 t€ | 32 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 138 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -224 t€ | 64 t€ |
| Koneet ja kalusto | 262 t€ | 222 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 121 t€ | 165 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 000 € | 2 000 € |
| Eläkekulut | -214 t€ | -232 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 38 t€ | 8 620 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 548 t€ | 418 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 41 t€ | 3 567 € |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Valmiit tuotteet | 223 t€ | 233 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 213 t€ | 227 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 728 t€ | 718 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -141 t€ | -93 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 201 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 164 t€ | 134 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 947 t€ | 895 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 139 t€ | 165 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 423 t€ | 399 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 100 € | 1 100 € |
| Sijoitukset | 3 661 € | 3 661 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -10 t€ | 53 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -55 t€ | -80 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 263 t€ | 223 t€ |
| Palvelujen ostot | -439 t€ | -647 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 179 t€ | 123 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -1,8 M€ | -2,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 60 € | 202 € |
| Muut henkilösivukulut | -60 t€ | -51 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 26 t€ | 26 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Konkurssi
Voitetut julkiset hankinnat
- Liikennevalojen, telematiikan, älyliikenteen ja ulkovalaistuksen suunnittelupalvelut sekä liikennevalojen asiantuntijapalvelutTeeSe Botnia Oy Ab, Vaasan kaupunki
- Liikenne- ja katuvalojen ylläpito, rakentaminenVaasan kaupunki680 t€