Malmin yksityinen koulutus-, kuntoutus- ja terapiakeskus osakeyhtiö (Oy) on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 57 t€ ja liikevoitto 9 970 €; omavaraisuusaste 45,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 827 € ja tuloverot 1 765 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 610 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 57 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 300 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 120,3 % | 63,1 % | -94,7 % | – |
| Käyttökate | 6 888 € | 11 t€ | 22 t€ | 44 t€ |
| Käyttökate-% | 12,1 % | 40,8 % | 141,8 % | 14,7 % |
| Liikevoitto | 9 970 € | 10 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto-% | 17,5 % | 39,3 % | 138,5 % | 14,1 % |
| Tilikauden tulos | 6 385 € | 5 663 € | 15 t€ | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | -23 t€ | 4 568 € | 29 t€ | 174 t€ |
| Omavaraisuusaste | 45,3 % | 73,8 % | 48,8 % | 8,8 % |
| Quick ratio | 1,60 | 3,69 | 1,88 | 1,06 |
| Current ratio | 1,60 | 3,69 | 1,88 | 1,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 70,7 % | 37,0 % | 141,1 % | 22,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,1 % | 21,0 % | 69,4 % | 647,1 % |
| Taseen loppusumma | 74 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 74 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 6 524 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 8 708 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 57 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 300 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 400 € | 0 € | 96 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 069 € | -1 239 € | -44 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -4 568 € | -29 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 082 € | -402 € | -536 € | -1 791 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -9 499 € | -16 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 970 € | 10 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 617 € | -2 619 € | -2 224 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 353 € | 7 544 € | 20 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | 1 968 € | -1 881 € | -4 928 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 385 € | 5 663 € | 15 t€ | 42 t€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 245 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 146 € |
| Saamiset | 37 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 8 708 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 35 t€ | 42 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 74 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 74 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 6 524 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 9 573 € | 22 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 9 573 € | 22 t€ | 68 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 57 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 300 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 400 € | 0 € | 96 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 069 € | -1 239 € | -44 t€ | -35 t€ |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -4 568 € | -29 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 082 € | -402 € | -536 € | -1 791 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -9 499 € | -16 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 970 € | 10 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 617 € | -2 619 € | -2 224 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 353 € | 7 544 € | 20 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | 1 968 € | -1 881 € | -4 928 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 385 € | 5 663 € | 15 t€ | 42 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9 245 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 146 € |
| Saamiset | 37 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 8 708 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 64 t€ | 35 t€ | 42 t€ | 72 t€ |
| Vastaavaa | 74 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 74 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 6 524 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 9 573 € | 22 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 9 573 € | 22 t€ | 68 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 385 € | 5 663 € | 15 t€ | 42 t€ |
| Koneet ja kalusto | 9 245 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 146 € |
| Eläkekulut | 3 405 € | -347 € | -3 767 € | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 33 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 2 294 € |
| Vastattavaa | 74 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 665 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 796 € | 1 739 € | 10 t€ | 4 680 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 854 € | 3 531 € | 538 € | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 617 € | -2 619 € | -2 224 € | -30 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 2 294 € | 2 294 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 2 368 € | 2 856 € | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2 817 € | 5 466 € | 9 431 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 2 294 € | 2 294 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -11 t€ | -17 t€ | -32 t€ | -74 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 082 € | -402 € | -536 € | -1 791 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 245 € | 1 207 € | 1 609 € | 2 146 € |
| Palvelujen ostot | 639 € | -806 € | -39 t€ | -23 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 429 € | -433 € | -4 856 € | -11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 517 € | -150 € | -2 760 € | -2 207 € |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -4 071 € | -23 t€ | -160 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Malmin yksityinen koulutus-, kuntoutus- ja terapiakeskus osakeyhtiö (Oy) kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta pienempään puoliskoon (632 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.