Milment Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -18 t€; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 603 t€ ja tuloverot 122 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -98,4 % | 751,1 % | -466,1 % | -146,7 % | -72,3 % | – |
| Bruttotulos | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Käyttökate | -22 t€ | 512 t€ | 40 t€ | -43 t€ | 6 611 € | 108 t€ |
| Liikevoitto | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Tilikauden tulos | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 93,3 % | 99,9 % | 99,9 % | 97,1 % | 91,7 % |
| Quick ratio | 80,99 | 4,73 | 157,48 | 245,38 | 1,94 | 0,76 |
| Current ratio | 317,41 | 7,28 | 398,88 | 708,66 | 12,90 | 5,45 |
| Oman pääoman tuotto | 6,4 % | 35,9 % | 11,6 % | 14,2 % | 20,2 % | 15,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -16 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 277 t€ | 352 t€ | 197 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 603 t€ | 169 t€ | 227 t€ | 350 t€ | 302 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -120 t€ | -34 t€ | -46 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 784 t€ | 741 t€ | 764 t€ | 770 t€ | 894 t€ | 900 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 387 t€ | 700 t€ | 399 t€ | 508 t€ | 533 t€ | 736 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 22 t€ | -16 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 277 t€ | 352 t€ | 197 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 100 t€ | 603 t€ | 169 t€ | 227 t€ | 350 t€ | 302 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -120 t€ | -34 t€ | -46 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 784 t€ | 741 t€ | 764 t€ | 770 t€ | 894 t€ | 900 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 387 t€ | 700 t€ | 399 t€ | 508 t€ | 533 t€ | 736 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 40 t€ | 42 t€ | 44 t€ | 46 t€ | 48 t€ | 50 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 934 € | 9 245 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 2 679 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 541 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 611 t€ | 633 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 671 € | 405 € | 452 € | 168 € | 819 € | 282 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 657 € | 677 € | 39 t€ | 18 t€ | 4 191 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 73 t€ | 0 € | – | 0 € | 59 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -7 € | -379 € | 29 € | -404 € | -1 798 € | -876 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 18 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 549 € | 22 t€ | 549 € | 549 € | 41 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 854 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 45 € | 18 € | 1 158 € | 5 299 € | 4 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 278 t€ | 354 t€ | 198 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 87 t€ | 87 t€ | 202 t€ | 202 t€ | 202 t€ | 202 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Sijoitukset | 637 t€ | 590 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 611 t€ | 633 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 147 t€ | 151 t€ | 270 t€ | 276 t€ | 283 t€ | 266 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 5 € | 0 € | 10 € | 1 € | -65 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 96 t€ | 96 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Milment Oy kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään 10 %:iin (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 20-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.