Milment Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -18 t€; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 603 t€ och inkomstskatterna 122 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -98,4 % | 751,1 % | -466,1 % | -146,7 % | -72,3 % | – |
| Bruttoresultat | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Rörelsebidrag | -22 t€ | 512 t€ | 40 t€ | -43 t€ | 6 611 € | 108 t€ |
| Rörelseresultat | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 93,3 % | 99,9 % | 99,9 % | 97,1 % | 91,7 % |
| Kassalikviditet | 80,99 | 4,73 | 157,48 | 245,38 | 1,94 | 0,76 |
| Current ratio | 317,41 | 7,28 | 398,88 | 708,66 | 12,90 | 5,45 |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 35,9 % | 11,6 % | 14,2 % | 20,2 % | 15,8 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -16 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 277 t€ | 352 t€ | 197 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 603 t€ | 169 t€ | 227 t€ | 350 t€ | 302 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -120 t€ | -34 t€ | -46 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 784 t€ | 741 t€ | 764 t€ | 770 t€ | 894 t€ | 900 t€ |
| Omsättningstillgångar | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 387 t€ | 700 t€ | 399 t€ | 508 t€ | 533 t€ | 736 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 8 214 € | 528 t€ | 62 t€ | -17 t€ | 36 t€ | 131 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -16 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | 507 t€ | 34 t€ | -50 t€ | -2 384 € | 105 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 277 t€ | 352 t€ | 197 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 603 t€ | 169 t€ | 227 t€ | 350 t€ | 302 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -120 t€ | -34 t€ | -46 t€ | -70 t€ | -64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Bestående aktiva | 784 t€ | 741 t€ | 764 t€ | 770 t€ | 894 t€ | 900 t€ |
| Omsättningstillgångar | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 454 t€ | 118 t€ | 157 t€ | 71 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 387 t€ | 700 t€ | 399 t€ | 508 t€ | 533 t€ | 736 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 1 220 € | 96 t€ | 1 001 € | 717 € | 41 t€ | 135 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 288 t€ | 245 t€ | 242 t€ | 332 t€ | 453 t€ | 633 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 40 t€ | 42 t€ | 44 t€ | 46 t€ | 48 t€ | 50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 75 t€ | 482 t€ | 135 t€ | 181 t€ | 280 t€ | 238 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 934 € | 9 245 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 2 679 € |
| Övriga aktier och andelar | 541 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 611 t€ | 633 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 15 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 671 € | 405 € | 452 € | 168 € | 819 € | 282 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 657 € | 677 € | 39 t€ | 18 t€ | 4 191 € | 0 € |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 73 t€ | 0 € | – | 0 € | 59 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -7 € | -379 € | 29 € | -404 € | -1 798 € | -876 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 18 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 549 € | 22 t€ | 549 € | 549 € | 41 t€ | 76 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 16 t€ | 722 € | 40 t€ | 19 t€ | 9 491 € | 4 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 854 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 45 € | 18 € | 1 158 € | 5 299 € | 4 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 118 t€ | 96 t€ | 135 t€ | 278 t€ | 354 t€ | 198 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 87 t€ | 87 t€ | 202 t€ | 202 t€ | 202 t€ | 202 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Placeringar | 637 t€ | 590 t€ | 494 t€ | 494 t€ | 611 t€ | 633 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 998 € | -4 839 € | -5 939 € | -7 385 € | -8 995 € | -2 962 € |
| Materiella tillgångar | 147 t€ | 151 t€ | 270 t€ | 276 t€ | 283 t€ | 266 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 5 € | 0 € | 10 € | 1 € | -65 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 96 t€ | 96 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Milment Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 20 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.