Muuraustyö Jouko Nietula Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Salo, rekisteröity vuonna 2002. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 45 t€ ja liikevoitto -6 029 €; omavaraisuusaste 40,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 653 € ja tuloverot 1 331 €.
Salo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,7 % | 2,3 % | 18,9 % | -20,9 % | 0,2 % | – |
| Käyttökate | -6 029 € | 8 895 € | 6 155 € | 4 217 € | 8 577 € | 9 359 € |
| Käyttökate-% | -13,5 % | 16,0 % | 11,3 % | 9,2 % | 14,8 % | 16,2 % |
| Liikevoitto | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Liikevoitto-% | -13,5 % | 12,0 % | 5,8 % | 0,7 % | 5,8 % | 5,9 % |
| Tilikauden tulos | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Henkilöstökulut | -15 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 40,1 % | 46,8 % | 44,4 % | 45,3 % | 53,2 % | 50,5 % |
| Quick ratio | 1,12 | 1,42 | 1,17 | 0,97 | 0,88 | 0,64 |
| Current ratio | 1,37 | 1,62 | 1,42 | 1,28 | 1,20 | 1,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 50,7 % | 46,4 % | 43,5 % | 46,5 % | 28,7 % | 29,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -40,0 % | 23,4 % | 13,4 % | 0,9 % | 13,5 % | 15,9 % |
| Taseen loppusumma | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 327 € | 969 € | 0 € | 324 € | 3 064 € |
| Materiaalit ja palvelut | 17 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 15 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -22 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -353 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 070 € | 6 653 € | 3 162 € | 206 € | 3 172 € | 3 045 € |
| Tuloverot | -6 € | -1 328 € | -630 € | -40 € | -632 € | -255 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Saamiset | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 31 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 327 € | 969 € | 0 € | 324 € | 3 064 € |
| Materiaalit ja palvelut | 17 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 15 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -22 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -353 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 070 € | 6 653 € | 3 162 € | 206 € | 3 172 € | 3 045 € |
| Tuloverot | -6 € | -1 328 € | -630 € | -40 € | -632 € | -255 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Pysyvät vastaavat | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Saamiset | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 31 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 511 € | 514 € | 519 € | 519 € | 269 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 13 t€ | 8 907 € | 7 825 € | 8 959 € | 7 820 € | 6 230 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 773 € | 1 836 € | 1 120 € | 903 € | 337 € | 337 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 549 € | 2 421 € | 2 617 € | 1 689 € | 1 241 € | 2 005 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 339 € | 15 t€ | 8 546 € | 4 517 € | 545 € | 3 955 € |
| Ostot tilikauden aikana | 18 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -362 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Palkat ja palkkiot | 14 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 331 € | 0 € | 0 € | 2 464 € | 2 123 € |
| Vastattavaa | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | – | 0 € | 9 € |
| Muut henkilösivukulut | 582 € | -120 € | -1 160 € | -723 € | 0 € | -665 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Koneet ja kalusto | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -615 € | -645 € | -774 € | 1 359 € | -1 095 € | 498 € |
| Eläkekulut | 266 € | 0 € | – | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Muuraustyö Jouko Nietula Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.