Muuraustyö Jouko Nietula Oy är ett aktiebolag med hemort i Salo, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 45 t€ och rörelseresultatet -6 029 €; soliditet 40,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 653 € och inkomstskatterna 1 331 €.
Salo: 10 nya företag på 30 dagar
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,7 % | 2,3 % | 18,9 % | -20,9 % | 0,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 029 € | 8 895 € | 6 155 € | 4 217 € | 8 577 € | 9 359 € |
| Rörelsebidrag % | -13,5 % | 16,0 % | 11,3 % | 9,2 % | 14,8 % | 16,2 % |
| Rörelseresultat | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Rörelsemarginal | -13,5 % | 12,0 % | 5,8 % | 0,7 % | 5,8 % | 5,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Personalkostnader | -15 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 40,1 % | 46,8 % | 44,4 % | 45,3 % | 53,2 % | 50,5 % |
| Kassalikviditet | 1,12 | 1,42 | 1,17 | 0,97 | 0,88 | 0,64 |
| Current ratio | 1,37 | 1,62 | 1,42 | 1,28 | 1,20 | 1,03 |
| Relativ skuldsättning | 50,7 % | 46,4 % | 43,5 % | 46,5 % | 28,7 % | 29,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -40,0 % | 23,4 % | 13,4 % | 0,9 % | 13,5 % | 15,9 % |
| Balansomslutning | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 327 € | 969 € | 0 € | 324 € | 3 064 € |
| Material och tjänster | 17 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | 15 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -22 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -353 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 070 € | 6 653 € | 3 162 € | 206 € | 3 172 € | 3 045 € |
| Inkomstskatt | -6 € | -1 328 € | -630 € | -40 € | -632 € | -255 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Fordringar | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
| Rörliga aktiva | 31 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 327 € | 969 € | 0 € | 324 € | 3 064 € |
| Material och tjänster | 17 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | 15 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -22 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -6 029 € | 6 653 € | 3 165 € | 319 € | 3 381 € | 3 398 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -353 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 070 € | 6 653 € | 3 162 € | 206 € | 3 172 € | 3 045 € |
| Inkomstskatt | -6 € | -1 328 € | -630 € | -40 € | -632 € | -255 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Bestående aktiva | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Fordringar | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 6 210 € |
| Rörliga aktiva | 31 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 064 € | 5 325 € | 2 532 € | 166 € | 2 539 € | 2 790 € |
| Maskiner och inventarier | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Pensionskostnader | 266 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 549 € | 2 421 € | 2 617 € | 1 689 € | 1 241 € | 2 005 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 773 € | 1 836 € | 1 120 € | 903 € | 337 € | 337 € |
| Passiva | 38 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Material och förnödenheter | 5 790 € | 5 175 € | 5 820 € | 6 595 € | 5 236 € | 6 331 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 1 331 € | 0 € | 0 € | 2 464 € | 2 123 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 339 € | 15 t€ | 8 546 € | 4 517 € | 545 € | 3 955 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 41 € | 0 € | -3 € | -113 € | -209 € | -362 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 623 € | 17 t€ | 10 t€ | 5 938 € | 1 151 € | 4 292 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 511 € | 514 € | 519 € | 519 € | 269 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 13 t€ | 8 907 € | 7 825 € | 8 959 € | 7 820 € | 6 230 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -615 € | -645 € | -774 € | 1 359 € | -1 095 € | 498 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -2 242 € | -2 990 € | -3 898 € | -5 197 € | -5 961 € |
| Materiella tillgångar | 6 726 € | 6 726 € | 8 968 € | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 884 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 18 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | – | 0 € | 9 € |
| Övriga lönebikostnader | 582 € | -120 € | -1 160 € | -723 € | 0 € | -665 € |
| Löner och arvoden | 14 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Muuraustyö Jouko Nietula Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.