K-S Suojaperustus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 131 t€ ja liikevoitto 42 t€; omavaraisuusaste 88,8 %.
Liikevaihto 2026131 t€-56 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto42 t€32,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos39 t€käyttökate 39 t€
Omavaraisuusaste88,8 %quick ratio 8,42
Toiminut25 vrekisteröity 31.10.2001
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 297 t€ | 163 t€ | 125 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -55,8 % | 82,3 % | 30,7 % | – |
| Käyttökate | 39 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 2 472 € |
| Käyttökate-% | 29,9 % | 8,4 % | 13,6 % | 2,0 % |
| Liikevoitto | 42 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 1 890 € |
| Liikevoitto-% | 32,0 % | 8,3 % | 13,3 % | 1,5 % |
| Tilikauden tulos | 39 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 3 377 € |
| Henkilöstökulut | -11 t€ | 30 t€ | 41 t€ | 51 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,8 % | 89,2 % | 74,0 % | 68,5 % |
| Quick ratio | 8,42 | 9,18 | 3,79 | 3,09 |
| Current ratio | 8,42 | 9,18 | 3,79 | 3,09 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,2 % | 3,6 % | 14,6 % | 16,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,1 % | 23,3 % | 35,8 % | 7,8 % |
| Taseen loppusumma | 143 t€ | 99 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Oma pääoma | 127 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 948 € | 4 746 € | 21 t€ | 8 745 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 297 t€ | 163 t€ | 125 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -221 t€ | -80 t€ | -48 t€ |
| Henkilöstökulut | 11 t€ | -30 t€ | -41 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 683 € | -327 € | -437 € | -582 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 1 890 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 280 € | -290 € | 2 498 € | 1 486 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 49 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 3 376 € |
| Tuloverot | 9 841 € | -3 736 € | 0 € | 1 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 3 377 € |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8 049 € | 982 € | 1 310 € | 1 746 € |
| Saamiset | 134 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 948 € | 4 746 € | 21 t€ | 8 745 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 135 t€ | 98 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 99 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 127 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131 t€ | 297 t€ | 163 t€ | 125 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | -221 t€ | -80 t€ | -48 t€ |
| Henkilöstökulut | 11 t€ | -30 t€ | -41 t€ | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 683 € | -327 € | -437 € | -582 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 1 890 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 280 € | -290 € | 2 498 € | 1 486 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 49 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 3 376 € |
| Tuloverot | 9 841 € | -3 736 € | 0 € | 1 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 3 377 € |
| Pysyvät vastaavat | 8 049 € | 982 € | 1 310 € | 1 746 € |
| Saamiset | 134 t€ | 93 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 948 € | 4 746 € | 21 t€ | 8 745 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 135 t€ | 98 t€ | 90 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 99 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 127 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 16 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 242 € | 3 581 € | 368 € | 1 500 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 781 € | 1 785 € | 12 t€ | 4 366 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 77 t€ | 58 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 131 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 979 € | 0 € | 0 € | 1 320 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 910 € | 5 754 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 1 372 € | 573 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 29 t€ | -63 t€ | -34 t€ | -6 449 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 39 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 3 377 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 131 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 221 € | 4 953 € | 941 € | 2 820 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 120 € | -271 € | -2 € | -14 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 049 € | 982 € | 1 310 € | 1 746 € |
| Palkat ja palkkiot | 11 t€ | -30 t€ | -41 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 282 € | 3 108 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 143 t€ | 99 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 400 € | 0 € | 2 500 € | 1 500 € |
| Muut henkilösivukulut | 120 € | -120 € | -120 € | -120 € |
| Koneet ja kalusto | 8 049 € | 982 € | 1 310 € | 1 746 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 683 € | -327 € | -437 € | -582 € |
| Palvelujen ostot | 28 t€ | -157 t€ | -45 t€ | -41 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € | -18 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).