Terholan Metalli Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Järvenpää, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2022, liikevaihto oli 424 t€ ja liikevoitto 88 t€; omavaraisuusaste 53,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 462 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 3 554 € vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Kaupunkikehitys (Järvenpää).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 424 t€ | 293 t€ | 303 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 44,6 % | -3,3 % | – |
| Käyttökate | 96 t€ | 6 714 € | 25 t€ |
| Käyttökate-% | 22,6 % | 2,3 % | 8,1 % |
| Liikevoitto | 88 t€ | 1 421 € | 19 t€ |
| Liikevoitto-% | 20,8 % | 0,5 % | 6,4 % |
| Tilikauden tulos | 70 t€ | 728 € | 17 t€ |
| Henkilöstökulut | 177 t€ | 177 t€ | 174 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,7 % | 42,6 % | 42,5 % |
| Quick ratio | 0,96 | 0,52 | 0,55 |
| Current ratio | 1,25 | 0,85 | 0,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,8 % | 44,4 % | 42,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 41,9 % | 0,8 % | 17,4 % |
| Taseen loppusumma | 310 t€ | 227 t€ | 226 t€ |
| Oma pääoma | 167 t€ | 97 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 88 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 424 t€ | 293 t€ | 303 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -98 t€ | -59 t€ | -59 t€ |
| Henkilöstökulut | -177 t€ | -177 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -7 563 € | -5 293 € | -5 058 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -53 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 1 421 € | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -720 € | -291 € | -45 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 88 t€ | 1 130 € | 19 t€ |
| Tuloverot | -18 t€ | -402 € | -2 787 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 70 t€ | 728 € | 17 t€ |
Tase
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 130 t€ | 117 t€ | 107 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 27 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 88 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 180 t€ | 110 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 310 t€ | 227 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 167 t€ | 97 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 144 t€ | 130 t€ | 130 t€ |
| Vieras pääoma | 144 t€ | 130 t€ | 130 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | 31.3.2020 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 424 t€ | 293 t€ | 303 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -98 t€ | -59 t€ | -59 t€ |
| Henkilöstökulut | -177 t€ | -177 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -7 563 € | -5 293 € | -5 058 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -53 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 1 421 € | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -720 € | -291 € | -45 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 88 t€ | 1 130 € | 19 t€ |
| Tuloverot | -18 t€ | -402 € | -2 787 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 70 t€ | 728 € | 17 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 130 t€ | 117 t€ | 107 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 42 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 51 t€ | 27 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 88 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 180 t€ | 110 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 310 t€ | 227 t€ | 226 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 167 t€ | 97 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 144 t€ | 130 t€ | 130 t€ |
| Vieras pääoma | 144 t€ | 130 t€ | 130 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 49 t€ | 47 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 872 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 310 t€ | 227 t€ | 226 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 51 t€ | 27 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 149 € | 0 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 1 € | 107 € |
| Koneet ja kalusto | 21 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 87 t€ | 86 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 273 € | 3 982 € | 8 317 € |
| Palkat ja palkkiot | -142 t€ | -143 t€ | -142 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 107 t€ | 101 t€ | 92 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 872 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 49 t€ | 24 t€ | 40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 70 t€ | 728 € | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -721 € | -292 € | -152 € |
| Eläkekulut | -27 t€ | -26 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 844 € | 3 122 € | 1 423 € |
| Muut henkilösivukulut | -8 250 € | -8 122 € | -7 414 € |
| Palvelujen ostot | -2 250 € | -1 913 € | -371 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 128 t€ | 117 t€ | 107 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -95 t€ | -53 t€ | -61 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 42 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -7 563 € | -5 293 € | -5 058 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 90 t€ | 77 t€ | 75 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -799 € | -4 496 € | 2 182 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Terholan Metalli Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Järvenpää
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta