Tampereen Kulttuurikamari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 7,1 M€ ja liikevoitto 77 t€; omavaraisuusaste 12,4 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 127 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Informaatioteknologia Ja Viestintä (Tampereen yliopisto). Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa. Sillä on 2 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,1 M€ | 7,0 M€ | 4,4 M€ | 1,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,2 % | 58,1 % | 184,2 % | – |
| Käyttökate | 254 t€ | 266 t€ | 133 t€ | 83 t€ |
| Käyttökate-% | 3,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 77 t€ | -3 552 € | 35 t€ | -8 210 € |
| Liikevoitto-% | 1,1 % | -0,1 % | 0,8 % | -0,5 % |
| Tilikauden tulos | 56 t€ | -28 t€ | -2 193 € | -9 745 € |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 838 t€ | 518 t€ |
| Omavaraisuusaste | 12,4 % | 12,7 % | 14,2 % | 29,1 % |
| Quick ratio | 0,77 | 0,53 | 0,88 | 1,00 |
| Current ratio | 0,84 | 0,65 | 0,96 | 1,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,0 % | 15,4 % | 27,9 % | 32,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 32,7 % | -18,0 % | -1,1 % | -4,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 720 t€ |
| Oma pääoma | 171 t€ | 155 t€ | 203 t€ | 205 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 451 t€ | 94 t€ | 494 t€ | 124 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,1 M€ | 7,0 M€ | 4,4 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 202 t€ | 412 t€ | 254 t€ | 537 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -4,1 M€ | -4,1 M€ | -2,8 M€ | -957 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -838 t€ | -518 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -177 t€ | -270 t€ | -97 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -919 t€ | -525 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 77 t€ | -3 552 € | 35 t€ | -8 210 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -22 t€ | -28 t€ | -34 t€ | -1 535 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 56 t€ | -31 t€ | 889 € | -9 745 € |
| Tuloverot | 234 € | 3 082 € | -3 082 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 56 t€ | -28 t€ | -2 193 € | -9 745 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 524 t€ | 704 t€ | 599 t€ | 207 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 80 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 332 t€ | 336 t€ | 285 t€ | 269 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 451 t€ | 94 t€ | 494 t€ | 124 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 885 t€ | 543 t€ | 899 t€ | 513 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 720 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 155 t€ | 203 t€ | 205 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 260 t€ | 357 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 832 t€ | 937 t€ | 437 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 515 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (61)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,1 M€ | 7,0 M€ | 4,4 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 202 t€ | 412 t€ | 254 t€ | 537 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -4,1 M€ | -4,1 M€ | -2,8 M€ | -957 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -838 t€ | -518 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -177 t€ | -270 t€ | -97 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -919 t€ | -525 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 77 t€ | -3 552 € | 35 t€ | -8 210 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -22 t€ | -28 t€ | -34 t€ | -1 535 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 56 t€ | -31 t€ | 889 € | -9 745 € |
| Tuloverot | 234 € | 3 082 € | -3 082 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 56 t€ | -28 t€ | -2 193 € | -9 745 € |
| Pysyvät vastaavat | 524 t€ | 704 t€ | 599 t€ | 207 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 80 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Saamiset | 332 t€ | 336 t€ | 285 t€ | 269 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 451 t€ | 94 t€ | 494 t€ | 124 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 885 t€ | 543 t€ | 899 t€ | 513 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 720 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 155 t€ | 203 t€ | 205 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 186 t€ | 260 t€ | 357 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 832 t€ | 937 t€ | 437 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 515 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 154 t€ | 109 t€ | 191 t€ | 109 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 27 t€ | 24 t€ | 69 t€ | 15 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 4 200 € | 4 200 € | 4 200 € | 4 200 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 200 t€ | 270 t€ | 234 t€ | 132 t€ |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 720 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 186 t€ | 260 t€ | 357 t€ | 78 t€ |
| Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | – | – | 0 € | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 332 t€ | 336 t€ | 285 t€ | 267 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 860 € | 10 t€ | 106 t€ | 24 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 012 € | 3 580 € | 731 € | 273 € |
| Koneet ja kalusto | 320 t€ | 429 t€ | 327 t€ | 53 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 2 635 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 107 t€ | 175 t€ | 197 t€ | 207 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 462 t€ | 348 t€ | 400 t€ | 127 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -683 t€ | -409 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 33 t€ | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 200 t€ | 271 t€ | 235 t€ | 150 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | 0 € | 484 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 155 t€ | 175 t€ | 90 t€ | 25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 56 t€ | -28 t€ | -2 193 € | -9 745 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -28 t€ | -31 t€ | -35 t€ | -4 604 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | 0 € | 2 635 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 113 t€ | 108 t€ | 47 t€ | 176 t€ |
| Eläkekulut | -205 t€ | -206 t€ | -124 t€ | -94 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -51 t€ | -54 t€ | -31 t€ | -15 t€ |
| Muut arvopaperit | 22 t€ | 10 t€ | 48 t€ | 43 t€ |
| Palvelujen ostot | -2,8 M€ | -2,6 M€ | -1,7 M€ | -592 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 2 796 € |
| Ostot tilikauden aikana | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,1 M€ | -399 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 324 t€ | 433 t€ | 364 t€ | 57 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 80 t€ | 103 t€ | 71 t€ | 76 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 22 t€ | 10 t€ | 48 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 62 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 75 t€ | 97 t€ | 70 t€ | 33 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -177 t€ | -270 t€ | -97 t€ | -92 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 334 t€ | 253 t€ | 207 t€ | 153 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 620 € | 930 € | 1 240 € | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -24 t€ | 32 t€ | -4 751 € | 34 t€ |
| Sijoitukset | – | – | 0 € | 484 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
- Tullikamarin kulttuurikeskuksen käyttöoikeussopimusTampereen kaupunki40,0 M€
Alkoholiluvat
- Tullikamari (Pakkahuone & Klubi)Tullikamarinaukio 2Anniskelu
- Tavara-asemaRatapihankatu 33Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Tampere
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta