LVI Asentimo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 830 t€ ja liikevoitto 97 t€; omavaraisuusaste 94,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 197 t€ ja tuloverot 40 t€.
Kirkkonummi: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 830 t€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,9 % | – |
| Käyttökate | 74 t€ | 177 t€ |
| Käyttökate-% | 9,0 % | 17,0 % |
| Liikevoitto | 97 t€ | 189 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,6 % | 18,3 % |
| Tilikauden tulos | 82 t€ | 158 t€ |
| Henkilöstökulut | -118 t€ | -123 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,4 % | 95,0 % |
| Quick ratio | 6,88 | 8,05 |
| Current ratio | 6,88 | 8,05 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,5 % | 4,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,9 % | 17,4 % |
| Taseen loppusumma | 971 t€ | 953 t€ |
| Oma pääoma | 917 t€ | 906 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 319 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 830 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 501 t€ | 639 t€ |
| Henkilöstökulut | 118 t€ | 123 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | 83 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 97 t€ | 189 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 748 € | -7 388 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 197 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | 39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 82 t€ | 158 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 599 t€ | 570 t€ |
| Saamiset | 84 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 319 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 371 t€ | 383 t€ |
| Vastaavaa | 971 t€ | 953 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 917 t€ | 906 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 830 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 13 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 501 t€ | 639 t€ |
| Henkilöstökulut | 118 t€ | 123 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | 83 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 97 t€ | 189 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 748 € | -7 388 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 197 t€ |
| Tuloverot | 21 t€ | 39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 82 t€ | 158 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 599 t€ | 570 t€ |
| Saamiset | 84 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 319 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 371 t€ | 383 t€ |
| Vastaavaa | 971 t€ | 953 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 917 t€ | 906 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 48 t€ |
| Sijoitukset | 448 t€ | 448 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 279 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 346 € | 2 169 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 815 t€ | 728 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 25 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 40 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 59 t€ | 41 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 341 t€ | 437 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 82 t€ | 158 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 84 t€ | 64 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 151 t€ | 122 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 97 t€ | 103 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 9 065 € |
| Vastattavaa | 971 t€ | 953 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 748 € | 7 388 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 759 € | 3 903 € |
| Koneet ja kalusto | 67 t€ | 39 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 22 t€ | 13 t€ |
| Palvelujen ostot | 160 t€ | 203 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 84 t€ | 83 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 448 t€ | 448 t€ |
| Eläkekulut | 17 t€ | 16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LVI Asentimo Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus ylimpään neljännekseen (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 8,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.