Oy Kuljetusyhtiö Packalén - Transportbolag Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sipoo, rekisteröity vuonna 2000. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 652 t€ ja liikevoitto 9 203 €; omavaraisuusaste 46,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 30 t€ ja tuloverot 5 964 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 19 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Sipoo: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Marine Software Solutions AbMuu ohjelmistojen kustantaminen
- SMC Mod OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Hosprest OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,2 % | -9,3 % | – |
| Käyttökate | 23 t€ | 55 t€ | 83 t€ |
| Käyttökate-% | 3,5 % | 7,5 % | 10,3 % |
| Liikevoitto | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,4 % | 4,7 % | 8,0 % |
| Tilikauden tulos | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Henkilöstökulut | 229 t€ | 249 t€ | 316 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,5 % | 44,4 % | 33,3 % |
| Quick ratio | 0,90 | 0,82 | 0,76 |
| Current ratio | 0,90 | 0,82 | 0,76 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,5 % | 17,4 % | 21,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,3 % | 23,0 % | 56,3 % |
| Taseen loppusumma | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Oma pääoma | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 0 € | 9 189 € |
| Materiaalit ja palvelut | -160 t€ | -204 t€ | -214 t€ |
| Henkilöstökulut | -229 t€ | -249 t€ | -316 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -255 t€ | -225 t€ | -206 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 594 € | -5 159 € | -4 720 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 609 € | 29 t€ | 60 t€ |
| Tuloverot | -1 354 € | -5 964 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 117 t€ | 143 t€ | 157 t€ |
| Saamiset | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 106 t€ | 107 t€ | 131 t€ |
| Vieras pääoma | 114 t€ | 128 t€ | 171 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 652 t€ | 734 t€ | 810 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 0 € | 9 189 € |
| Materiaalit ja palvelut | -160 t€ | -204 t€ | -214 t€ |
| Henkilöstökulut | -229 t€ | -249 t€ | -316 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -255 t€ | -225 t€ | -206 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 203 € | 35 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 594 € | -5 159 € | -4 720 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 609 € | 29 t€ | 60 t€ |
| Tuloverot | -1 354 € | -5 964 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 117 t€ | 143 t€ | 157 t€ |
| Saamiset | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 9 578 € | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 87 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 99 t€ | 102 t€ | 85 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 106 t€ | 107 t€ | 131 t€ |
| Vieras pääoma | 114 t€ | 128 t€ | 171 t€ |
| Palvelujen ostot | -37 t€ | -68 t€ | -56 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 86 t€ | 70 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 26 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 255 € | 23 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 927 € | 3 580 € | 4 336 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -13 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 40 t€ | 29 t€ | 33 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -123 t€ | -137 t€ | -158 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -176 t€ | -197 t€ | -267 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 56 t€ | 36 t€ | 32 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 610 € | -5 171 € | -4 722 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 17 € | 12 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | -8 734 € | -11 t€ | -7 532 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 7 569 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 108 t€ | 131 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 28 t€ | 30 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 83 t€ | 77 t€ | 82 t€ |
| Eläkekulut | -44 t€ | -42 t€ | -41 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 775 € | 21 t€ | 40 t€ |
| Koneet ja kalusto | 108 t€ | 131 t€ | 143 t€ |
| Liikearvo | 7 569 € | 10 t€ | 13 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 22 t€ | 38 t€ | 45 t€ |
| Sijoitukset | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Vastattavaa | 213 t€ | 230 t€ | 257 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Kuljetusyhtiö Packalén - Transportbolag Ab kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus pienempään puoliskoon (97 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 41 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.